Pravidlá pre finančné toky v SŠZ?

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: Pravidlá pre finančné toky v SŠZ?

Odoslaťod pytlik St Mar 09, 2011 7:42 pm

to Ondro: multikrajové aktivity - prečo nie? Ak na to idú peniaze z kraja, prečo by trebárs účastníci sústredenia s GM z Trnavského kraja (ak sa sústredenie odohrá trebárs v Trnave) nemali mať zľavu?
Alebo to poviem inak - ak nebudú kraje a krajské organizácie, aký budem mať dôvod podporovať ja sám (teraz Caissa Bratislava)sústredenie mládeže v Senici? Žiadny. Ak sa bez mojich 5 eur z členského SŠZ zaobíde, neviem prečo by som ich mal platiť.
to prezident: nie je to ani tak hanba ako logické vyústenie práce s mládežou a vekovej štruktúry hráčov v TN kraji; viaceré kluby zanikli a u viacerých zánik asi dlho trvať nebude. Najživotaschopnejší je asi sever - dlhodobo s mládežou pracujú.
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Ondrej Danada St Mar 09, 2011 8:05 pm

Pytlík, princípom multikrajových akcií je, že sa nehráme na svojom piesočku, ale sme otvorení pre každého, kto má záujem. Prišlo by mi byť dosť nespravodlivé, keby Bratislavskí účastníci sústredenia v Senici mali platiť vyššiu cenu za sústredenie len preto, že sú z Bratislavy a pritom platia SŠZ rovnaké členské ako účastníci z Trnavy. Nemyslíš?

Inak nechápem tú logicku, financovanie z tých 5 € "navyše" nejakého GPX, na ktoré prispieva BŠZ Ti nevadí, ale sústredenie v Senici áno? Koľko percent hráčov na takom dotovanom GPX je z BA kraja? Koľko percent účastníkov sústredenia v Senici je z BA kraja? Nechce sa mi to rátať, ale bude to asi podobné. Tým som nechcel povedať, že BŠZ by mal prispievať na sústredenie v Senici (ani prestať dotovať GPX). Mal by naň prispievať KŠZ Trnava? Prečo, keď ani 50% účastníkov nie je z Trnavského kraja? Kto má teda naň prispievať? Povedal by som, že logicky SŠZ, keďže sú tam účastníci od Bratislavy až po Bardejov.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Jozef St Mar 09, 2011 9:18 pm

Pani nemiešal som sa do Vašej diskusie aj keď je zaujímavá a zmysluplná. Skúste sa povzniesť a pozrieť na túto diskusiu ako celok. Čo je jej príčinou??? Jednoducho to, že neexistuje žiadny systém práce. Podľa prezidenta je koncepcia "komunistický prežitok" :D a podľa mňa začiatok systematickej práce. Keby tu bola nejaká systematická práca tak tieto rozpory nemôžu nastať.Systém by ich riešil. Ak niekto nevie pochopiť,že koncepcia je nutnosť pri tak veľkom rozsahu činnosti a pri celoštátnom pôsobení, tak asi nemôže dobre riadiť ...môže len pokračovať v živelnosti , ktorá tu bola...prípadne ju prehlbovať...
Pán Gajarský vypísal body, ktoré prezident určil na začiatku volebného obdobia ako ciele, úlohy. Keď som sa nad ich plnením po 2/3 volebného obdobia zamyslel, tak body B a C sú nulové a bod A o tom sa dá diskutovať. A to sa pred voľbami sľubovalo ešte viac...
3 K napísal pravdu - KŠZ nedostali viac a chce sa po nich viac. Na druhej strane musím napísať, aj keď za to budem natiahnutý na dereš, že či KŠZ plnia svoje úlohy (česť výnimkám)? Myslím,že som dostatočne aktívny, ale o činnosti nášho KŠZ neviem nič. Veľkej väčšine členov je to ale jedno. Chcú si raz za čas zahrať "majstrák" ,dať si po ňom (alebo počas ) nejaké to poldeci, možno raz do týždňa sa ešte zísť, zohrať partičku a to je všetko. Nejaká práca s mládežou, to je cudzí pojem a načo veď tie deti by za chvíľu boli lepšie... Že je to kruté od mňa? Áno, ale žiaľ pravdivé... Ak sa to má zmeniť k lepšiemu, tak jedine cez podstatne efektívnejšiu a rozsiahlejšiu prácu s deťmi a teda prácu v školách.To by mohla byť parketa pre KŠZ, ale samozrejme za určitých iných podmienok a nie posúvaním práce na KŠZ aj keď je to 50/50 vo financiach. Pán prezident, to nie je cesta úspechu... Keby som bol šéfom kraja a niekto by my ponúkol 50 /50 bez toho, aby som jasne videl zmysel tohto vykročenia , asi by som do toho nešiel. Keby som v tom videl určitý systémový krok, určitú koncepčnú činnosť asi by som sa na tom ináč zamýšľal. Chápete pán prezident prečo stále volám po koncepcii? Ak nie tak je mi ľúto...
Hlaváčik
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod pytlik Št Mar 10, 2011 10:48 am

to Ondrej: môžete byť otvorení pre každého, ale ak na to majú ísť krajské peniaze (Trnavského kraja), hráči a trebárs mládež daného kraja by mala mať výhody. Stačí si pozrieť niekedy propozície turnajov - i tam mávajú zľavy domáci hráči - je to logické. Nezdá sa ti nespravodlivý skôr opačný príklad - hráč platí členské - polovica pôjde jeho kraju (trebárs BŠZ), ale na tréning pôjde do Senice, kde bude mať i z krajských peňazí (Trnava) dotovaný tréning z veľmajstrom. Naviac mu ešte bratislavský kraj poskytne nejakú nenávratnú dotáciu, aby sa mohol zúčastniť daného sústredenia (možno UFO, ale prečo by sa nemohlo stať?).Teda účastníci z Bratislavy platia síce rovnaké členské ako účastníci z Trnavy, ale "minú" len členské účastníkov z Trnavy.
K tomu sústredeniu v Senici (sorry, že som si ho vzal do úst, podľa ohlasov robíte skvelú a záslužnú prácu a sám mám chuť ho vyskúšať:-) ) - súhlasím s tebou, že by naň mohol prispievať SŠZ, ale nie z krajských peňazí/alebo len so spoluúčasťou kraja. Ale podľa mňa by bolo nevyhnutné, ak niekoho podporovať tak už i s ohľadom na geografiu. Senica je síce fajn, len človek z Michaloviec bude asi trocha znevýhodnený.
GPX by som do debaty veľmi nemiešal, pretože je logické ak kraj podporuje náborovú akciu, ktorá mu v budúcnosti môže priniesť a asi aj z najväčšou pravdepodobnosťou za súčasného stavu prinesie finančný profit (a nielen ten). Za súčasného stavu, ak tomu dobre rozumiem, je totiž pre kraj absolútne nepodstatné, či mu peniaze pritečú od hráča s elom 1300 alebo 2500. Tak či tak bude mať polovicu členského, preto je lepšia (i z pohľadu budúcnosti, ak to tie deti dlhodobo zaujme) investícia do GPX, šachu na školách a pod.) ako do niečoho iného. A naviac je prirodzené, že na GPX v Bratislave /i keď sa možno mýlim, počítať sa mi veľmi nechce) je percentuálne najviac zastúpený účastníkmi BŠZ - okrem toho i akcia pre rodičov, sponzorov, tlač... . Žiaľ asi ľudí v Bratislave nebude zaujímať GPX turnaj v Bardejove, ale v ich meste možno áno.
to Jozef: koncepcia je potrebná takmer vždy, len predstavy o nej sa často líšia a nájsť zhodu je problematické
pytlik

Odoslaťod Jozef Št Mar 10, 2011 11:24 am

To Pytlík : Súhlasím s Vami. Len tu sa viac ako dva roky tvrdí ,že koncepcia je prežitok "boľševika" a je zbytočná a tak akú zhodu chcete hľadať. Vy ste ďalší, ktorý povedal,že koncepcia je potrebná. Mne to pripadá tak,že máme zavrieť oči a ísť podľa sluchu tak ako to p. Huba prikazuje. Kde dôjdeme a hlavne akým spôsobom nám ale nechce povedať - on to VRAJ vie a my nemusíme vedieť.Stačí, aby sme nemysleli len poslúchali.
Hlaváčik
Jozef

Odoslaťod Ondrej Danada Št Mar 10, 2011 2:59 pm

Pytlík, čo sa týka spravodlivosti, či peniaze z BA pôjdu na sústredenie v Senici alebo budú mať Bratislavskí účastníci v Senici vyššiu cenu mi príde byť rovnako nespravodlivé. Z toho vyplýva, že je veľmi neprirodzené, aby ktorýkoľvek kraj takúto akciu podporil. No akcia je to dobrá a podporu by si zaslúžila. Tam smeruje moja pointa - sú podujatia krajské (napr. ligy, krajské prebory, ...) a multikrajové (regionálne). A práve tie multikrajové akcie by sa mali podporovať prostredníctvom SŠZ. A nie aby SŠZ do toho ťahal či tlačil nejaký kraj, ktorý nemá záujem.

Argument geografie neberiem, nemusí byť všetko v Prievidzi alebo na nejakom bielom mieste na strednom Slovensku. Taktiež považujem za blbosť, aby bolo v každom kraji 1 alebo 2 TSM. Sústredenia by mali byť tam, kde je mládež, kde sa pracuje s mládežou a kde je záujem zlepšovať sa. Keby som sa mal na to pozerať cez geografiu, spravme to v Poltári, budeme to mať všetci (približne rovnako) ďaleko. Toto je podľa mňa jedna z hlavných príčin, prečo majú zväzové sústredenia málo účastníkov a potrebujú lanáriť deti zo Senice (Osuského).

Vedel by som si predstaviť sústredenie aj v Bratislave, mládež, ľudí, trénerov, organizátorov na to máme, ale je tu jeden neprekonateľný problém - ubytovanie.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod LuboChess Št Mar 10, 2011 3:20 pm

Ondro ani krajom nič nebráni vzájomne spolupracovať napr. na medziregionálnych projektoch či už neformálne alebo zmluvami o spolupráci/súčinnosti
(čo sa týka ubytovania pošlem Ti súkromne jeden link aby som nerobil reklamu na vysokoškolský internát - hostel i s wellnes a fitnes ) kapacita je dostatočná i počas roka (o lete nehovoriac), i vybavenie, ceny v rámci BA rozumné,
len neviem Tvoje parametre
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod pytlik Pi Mar 11, 2011 10:06 am

to Ondrej: argument geografie som myslel trocha inak. Veď ak to bude vždy na strednom Slovensku - zvýhodnený budú účastníci odtiaľ a znevýhodnení trebárs z Bratislavy a Košíc. Ak by to kolovalo - napr. Bratisdlava, Banská Bystrica, Košice.... bolo by to spravodlivejšie. Ale je to len môj pohľad, ktorí nemusí byť správny, z hľadiska rozdeľovania finančných tokov by sa mi zdal spravodlivý. Neviem či v Bratislave by bol až taký veľký problém s ubytovaním, nejaké slabšie sa dá zohnať i okolo 8-10 eur. Naviac - skutočne by to sústredenie v Bratislave až tak využili cezpoľní, ktorí by to mali neprekonateľne ďaleko?
PS. i keď je to v Senici dobrá akcia - zaslúži si krajskú podporu? Aké sú zisky kraja z danej akcie? Nie je v tomto prípade skôr lepšia samofinancovateľnosť?
to Jozef: je to zložité, ale ja napr. dlhodobo vidím, že máte záujem pracovať na zlepšení "podhubia" a šachu detí na Slovensku. Hoci s časťou Vašich nápadov zásadne nesúhlasím, časť je dobrá a osvedčuje sa (napr. Martinské šachové víkendy). Toto neberte ako urážku, myslím to v dobrom - možno Vás niekedy podobne ako prezidenta občas limitujú povahové vlastnosti. Ja som Vás totiž tuším stretol len raz pred piatimi rokmi a pamätal som si Vás ako hádavého staršieho pána. Koncepciu môžete za pomoci ľudí, ktorým na tom záleží, vypracovať i sám a predložiť ju konferencii. Ak tam dokážu prejsť rôzne hlúposti, dokáže tam prejsť určite i niečo rozumné. PS. i keď by to mala byť prioritne otázka SŠZ, nečakajme, že spravia všetko. I členovia VV majú svoje rodiny, svoju prácu, sú klubovými či krajskými funkcionármi a deň má len 24 hodín.
pytlik

Odoslaťod Jozef Pi Mar 11, 2011 6:48 pm

To Pytlík : Pred 5. rokmi ste ma určite na šachových podujatiach nemohol stretnúť... určite.Ja Vás nepoznám, aspoň si to myslím... Čo sa týka tej koncepcie... ak ide niekto do akejkoľvek vopred známej funkcie tak musí vedieť čo chce a ako to chce realizovať a teda musí mať predstavu o tom ako to bude robiť čiže má mať určitú koncepciu práce pre danú oblasť. Túto by mal predložiť konferencii, ktorá ho buď zvolí alebo nie. Nie jeho rámcovú koncepciu (tú stejne bude dopracovávať na základe koncepcie celého VV), ale jeho samého. Tak ja považujem za nezmysel, aby som ja spracoval koncepciu a aby ju trebárs pán Gregor ak bude zasa zvolený uvádzal do života aj keď s ňou vôbec nesúhlasí. Kto ide do VV musí vedieť čo a ako to chce robiť. Ináč tam nemá čo robiť.Možno to znie tvrdo, ale pokiaľ budú vo VV ľudia pre funkciu a nie pre prácu tak to nepôjde, tak ako by sme to asi všetci chceli.
Jozef

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Mar 15, 2011 3:12 am

Pytlík, kolovanie spôsobí drastický pokles úrovne, lebo narade bude nejaký región, ktorý to má isté a nebude mať motiváciu byť lepším. Nech žije trh a víťazná najlepšia ponuka! S tou Bratislavou je to tak, dá sa zohnať slabšie ubytovanie, ale prečo by mal účastník dobrovoľne bývať v nižšom štandarde za rovnakú cenu? Len preto, aby to bolo v Bratislave? Inak ďakujem Lubovi za zaslanie ponuky ubytovania. Je to najlepšia ponuka v BA, s akou som sa doposiaľ stretol, no stále je o 60-70% drahšia ako ubytovanie mimo Bratislavy pri rovnakom štandarde.

Ku krajskej podpore, nie, asi by nemali dostať krajskú podporu, mali by dostať podporu od SŠZ. S tou samofinancovateľnosťou je to tak, že v minulosti už bolo viacero sústredení stratových, nehovorím, že je každé také. Prečo také sústredenia nerobí nikto na východe. Nie sú tam na to deti? Omyl, cez víkend som bol v Prešove na turnaji, videl som výsledky MSR žiakov v Košiciach, kde východ obsadil prvé 3 miesta. Alebo prečo také sústredenia nie sú v Bratislave? Málo záujemcov? Koľko ich bolo z BA v Senici? Nie, ono sa to samofinancovateľne robiť nedá. Jedine, že by sa podarilo splniť XY predpokladov (kamarát hotelier - lacné ubytovanie, ochota riskovať vlastné peniaze, dobrovoľníci pracujúci zadarmo, výhodná geografická poloha, veľa domácich záujemcov, skvelý tréner, marketing, tradícia, ...), a to bude asi dosť problém.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.