Členské SŠZ

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: Členské SŠZ

Odoslaťod Martin Huba Pi Jún 05, 2009 12:51 pm

Rozumiem. Za "SŠZ" sú "skrytí" tí ľudia, ktorých som menoval. Ja neviem čo tam má presne byť a ani ma to nezaujíma. Zaujíma ma, kedy sa to spustí, čo to bude obnášať a čo nám to prinesie, alebo v čom sa naša práca zjednoduší.

V každom prípade ďakujem za návrhy :!:
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod norbertsnv Ut Aug 18, 2009 3:24 pm

V téme venovanej preplácaniu účasti na ME,MS a MEU mládeže spomenul pán Huba platby za ratingovanie FIDE turnajov. Tak sa chcem opýtať, ako sa vypočítavajú tieto platby. Nech viem o koľko mi zdražie štartovné na budúcoročných turnajoch.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod LuboChess Ut Aug 18, 2009 3:56 pm

Norbert - FIDE sa platí jednak za samotné vedenie rating listiny SVK hráčov na FRL (to je tých max. 1500 € ročne v závislosti od počtu hráčov)
a potom je tu druhá položka (predmet Tvojej otázky) - za ratingovanie turnaja vyberá FIDE ďalšie poplatky
a to za uzavretý turnaj od 50 až 300 € (odstupňované od priemeru turnaja pod 2300 až nad 2600 FIDE ELO ako napr. Banícky GM kahanec), a za open turnaje - za každého hráča 1 € (to znamená ak na švajčiarak Ti príde 128 hráčov ako teraz na Open Brezovu vysolíš FIDE 128 €, momentálne všetky tieto poplatky do konca roku 2009 za všetky turnaje hrané na Slovensku hradí zväz, v Novom roku neviem ako to bude je to otvorená otázka).
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Aug 18, 2009 4:03 pm

Jednotlivec to na startovnom prakticky nepociti, ale ked sa to zrata dokopy, je to slusna polozka. Svine zlodejske :evil:
Ked vidim tie cisla, jednoznacne suhlasim s tym, aby sa zvdihlo startovne a ratingovanie platili organizatori.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod Martin Huba Ut Aug 18, 2009 4:16 pm

Teraz som poslal tri maily so žiadosťou o sponzorské... :cry:

Skutočne je to zdieranie zo strany FIDE, ale nemôžeme s tým nič robiť...najhoršie je, že nevieme v súčasnosti odhadnúť, koľko akcií FIDE na Slovensku bude a preto je rozpočet takpovediac rozkolísaný. Ja som rád, že rastie počet FIDE akcií, ale zväz to neutiahne :( . Som teraz hlavne proti Prievidzi, lebo naše akcie tento rok stoja pekných možno tisíc euro...len za májový Kahanec to bolo tuším 200 EUR...

S nadväznosťou na tému o podpore mládeže, ak ušetríme a dáme "nabok" nejakých 3000 EUR, môžeme ich alokovať napríklad na podporu špičkových mládežníkov, medailistov...nevieme odhadnúť pobytové a cestovné náklady, ale pre začiatok vieme sľúbiť konkrétnu sumu delenú na základe nejakého kľúča...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod LuboChess Ut Aug 18, 2009 4:28 pm

Rasťo a to je práve na diskusiu

- na jednej strane i amatér si platí členský príspevok zväzu (a tiež by nejaký servis mal dostať medzi čo patrí
i ratingovanie) ani nechceme aby sa zvyšovalo štartovné resp. organizátori boli pri nezvýšení štartovného v strate
resp. v SR je stovka klubov, ale len pár z nich organizuje FIDE turnaje - trestať ich za to, navyše keď sa pomaly LOK ruší ? /platí naďalej zväz/
- na druhej strane ak to zrátaš tak v SR okrem pár uzavretých turnajov, SŠZ hradí 15 resp. 16 skupín líg (rátane ako samostatné turnaje), samozrejme MSR dospelých, juniorov, mládeže (to by malo pri každom variante) + z roka na rok pribúda FIDE turnajov (už teraz je číslo okolo 10), sú turnaje ako MSR kde je i cez 200 hráčov, sú i menšie o 50 hráčov, ale keď to spriemeruješ výsledná suma sa šplhá cez 10 tis. EUR (platí organizátor)
- tretia kompromisná varianta len dopredu nahlásené FIDE turnaje napr. na začiatku roka, do určitej výšky počtu hráčov resp. len najvýznamnejšie medzinárodne podujatia, aby mohol zväz dopredu kalkulovať a neprerástlo to cez hlavu

Chybu robia i organizátori nevidím jediný dôvod prečo ak sú obaja hráči bez FIDE (ale ten ma národne 1700 a ten 1900) platia rôzne len preto, že ten má vyššie národne ELO, ktoré je aj tak na FIDE k ničomu /inak povedané obaja hráči sú bezcenný/ a potom máme x-poplatkov po každých dobre, že nie 10 ELO bodov vyššie odstupňované (i tam strácajú organizátori časť príjmov), alebo aký je rozdiel vôbec pre turnaj ak hráč s 1999 ELO musí platiť o 10 € viac než s ELO 2001 (pritom obaja sú pre turnaj rovnakým "prínosom" ale jeden z nich je diskriminovaný 10 €)
stačilo by jednotný poplatok (max. s rozlíšením máš FIDE, nemáš FIDE, poprípade titulovaní hráči zdarma aspoň by to nútilo hráčov si zapísať FM tým by dopomohli ďalším hráčom k normám a neFIDE elistov motivovalo uhrať FIDE - tým by dopomohli dalším hráčom si uhrať FIDE
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod norbertsnv Ut Aug 18, 2009 5:18 pm

Ľubo, ďakujem za vysvetlenie. To 1E ma určite nezabije, najmä ak počítam že za 9-kolový FIDE Open zaplatím dohromady so stravou a ubytovaním minimálne 200 E.
Čo sa týka odstupňovaného štartovného, ja z neho tež nemám radosť, pretože pri terajšom ratingu platím tie vyššie sumy, ale viem to pochopiť u turnajov, kde organizátori chcú umožniť silnejším hráčom uhrať normy, že chcú vysokým štartovným odradiť slabších hráčov, ktorí by to uhrávanie noriem skomplikovali.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Machník St Aug 26, 2009 10:48 pm

Zdravím všetkých šachistov a šachistky. Dočítal som a mám nasledujúce pripomienky.
1. Na začiatku sa spomenul klub ako základný člen a jeho prihláška. Nuž chýba my odozva od SŠZ na túto prihlášku vo forme dohody o spolupráci medzi klubom a zväzom kde by klub záväzne určil kontaktnú zodpovednú osobu za sprostredkovanie poplatkov. Nazvem ho organizačný pracovník SŠZ. Preto organizačný pracovník lebo aj napr. v súťaži družstiev sa používa toto označenie.
2. Sadzobník poplatkov a pokút. Je to zaujímavý dokument najmä tá jeho časť o pokutách.
- Chýba mi jednoznačné určenie (osoba alebo klub) kto bude pokutovaný a kto bude príjemcom vybraných pokút.
- Nerozumiem tabuľke o pokutách za nenastúpenie hráča k partii. Veď ak hráč nenastúpia je uvedený na súpiske družstvo má kontumačné prehry od tej šachovnice. Takže prijímateľom pokuty je klub.
- Nerozumiem pokute za kontumačnú prehru družstva. Družstvá predsa hrajú o získanie najlepšieho poradia. Družstvá hrajú o body. Niekedy keď už o nič nejde družstvo nenastúpi pretože je výhodnejšie zaplatiť pokutu a ušetriť niekoľkokrát vyššie cestovné. Navrhujem zmeniť finančnú pokutu na pokutu bodovú. Nenastúpil si - máš mínus 3 body. Ak kvôli tomu vypadneš z danej ligy tak je to tvoj problém.
- Neodôvodnené nenastúpenie hráča základnej zostavy. Pokutu platí hráč a prijímateľom je klub pretože on škodoval.
- Nuž a čo mi chýba v sadzobníku najviac je obyčajná adresa a číslo účtu kam sa poplatky zasielajú.

Teraz ešte pár slov k šachovej reklame alebo k reklame šachu.
1. Mám námietku voči poznámke o vystavovaní šachového preukazu len na požiadanie.
Šachový preukaz musí mať každý evidovaný hráč. Zmenil by som jeho terajší tvar a obsah. Meno na preukaze by som uviedol veľkým písmenami a tvar preukazu by som upravil tak aby sa dal nosiť pripnutý na saku. Zaviedol by som povinné nosenie preukazu na všetkých súťažiach a oficiálnych stretnutiach. Zvážme výhody tohto riešenia. Mal by rozhodca uľahčenú prácu počas súťaže? Mal by. Na veľkých turnajoch, kde sa v podstate nepoznáme, by sme vedeli ľahšie nadväzovať kontakty a rozhovory? Vedeli by sme. Takže navrhujem nie zrušenie ale výmenu preukazov.

2. Malá poznámka k emblému SŠZ. Navrhujem tento emblém vydať vo forme odznaku pod ktorým by bol nápis symatizant šachu alebo podľa mňa radšej "priateľ šachu". Určite sa nehanbíme zato že sme šachisti a mi by sme tie odznaky určite nosili. Ten malý odznak by aj vynikajúco poslúžil ako malá pozornosť za príspevok od simpatizanta šachu a aj ako pozornosť pre sponzora taktiež za jeho príspevok. Predpokladám, že by ten odznak nosili a že je to aj reklama šachu? No prosím o to mi predsa ide. Začať robiť reklamu smerom von!
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod chessigi Št Aug 27, 2009 7:44 am

pre Machnik:

skvely prispevok - vidim v nom vela konkretnych veci na pouzitie !
chessigi

Založený: Ne Máj 24, 2009 12:12 pm

Re: Machnik

Odoslaťod Hosť Št Aug 27, 2009 10:19 am

kde by klub záväzne určil kontaktnú zodpovednú osobu za sprostredkovanie poplatkov. Nazvem ho organizačný pracovník SŠZ.
To je len komplikácia, prečo by to nemohli za klub vykonávať viacerí, ak je napríklad klub plošne rozsiahlejší?
Alebo sa klub rozhodne, že to bude robiť niekto iný, to bude treba kontaktovať SŠZ, aby vo svojej evidencii zmenila osobu?
Alebo prečo nie je zaplatenie poplatkov tak jednoduché, aby si ho mohol jednoducho zaplatiť aj jednotlivec - členské poplatky?
Niekedy keď už o nič nejde družstvo nenastúpi pretože je výhodnejšie zaplatiť pokutu a ušetriť niekoľkokrát vyššie cestovné.
Navrhujem zmeniť finančnú pokutu na pokutu bodovú.
Potom by nastávali komplikácie v poslednom kole, keby malo niektoré družstvo istý zostup.
A taká kontumácia môže niekedy aj rozhodnúť o postupujúcich.
- Neodôvodnené nenastúpenie hráča základnej zostavy. Pokutu platí hráč a prijímateľom je klub pretože on škodoval.
To, kto nastúpi na zápas je kolektívna dohoda členov družstva, alebo záleží na družstve, ako si to vyrieši.
A vôbec nie je isté, že za to môže ten hráč.
Napríklad, hráč by chcel hrať nejaké zápasy, no družstvo rozhodne, že bude hrať miesto neho niekto iný.
A keď zase bude chcieť družstvo aby hral, tak nebude môcť on z nejakých vážnejších príčin.
Dúfam, že nebude "riešením" založenie nejakej komisie, ktorá bude takéto veci "riešiť".
Zaviedol by som povinné nosenie preukazu na všetkých súťažiach a oficiálnych stretnutiach.
Môžete si to povinne zaviesť pre seba, ja nesúhlasím s tým, aby som si zaplatil za nejaký turnaj a ešte bol priamo či nepriamo nútený zaplatiť za nejakú visačku a povinne s ňou chodiť po miestnosti. Ak by to bolo zavedené pre tých, ktorí sú platení za to, že sa na turnaji zúčastnia, tak tam by to malo nejaký zmysel.
Ten malý odznak by aj vynikajúco poslúžil ako malá pozornosť za príspevok od simpatizanta šachu
Za to 1 sponzorské euro mu musí bohato stačiť to, že ho niekto za to zaeviduje ako "sympatizanta šachu"
Alebo zaviesť nový titul "sympatizant s odznakom" za napríklad 3 eurá. :-)
Inak by ma zaujímalo, či sa bude nejako vyhodnocovať úspešnosť zavedenia tohoto sympatizantského inštitútu.
Hosť

Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.