"Oneskorené" platenie členského

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

"Oneskorené" platenie členského

Odoslaťod O-O Ut Apr 27, 2010 9:21 pm

Keďže reálne hrozí, že bude orgánmi SŠZ schválené hocičo a o platení členského tu padlo niekoľko pochybných teórií, analógií a argumentov, tak by bolo užitočné sa na ten problém pozrieť vecne:

Pri športoch založených na ligách a platení raz za rok je obvyklé, že sa platí pred začiatkom líg.
Dlhé roky to tak fungovalo aj šachu.
Pred ligami (pred septembrom, v septembri), sa zakúpili členské známky - v roku x bolo na známke x/x+1 alebo len x+1.
Na vylosovaniach líg sa skontrolovali nalepené známky a proces bol relatívne bezproblémový.
A nikto si netrúfol obviniť v januári člena z toho, že je neplatič, alebo ho strašiť, že teoreticky prestáva byť členom SŠZ.
Neviem, či bola presne definovaná platnosť členského, no platilo sa, ako je v iných športoch obvyklé, pred ligou za ligu.
Takýto "bordel" sa asi niekomu nepáčil, preto asi niekedy v roku 2001 nastala zmena a na preukaz, s už nalepenou známkou s číslom 2001, sa do preukazu znova nalepila známka s číslom 2001 inej farby.
Pri dotaze, čo to znamená, bolo vysvetlené, že to je len pre nejaké ekonomické výkazy, že to je zmena na kalendárne roky, no členov sa to nijako nedotkne - stále budú platiť v rovnakom čase.
No už o pár rokov začali byť hráči alebo kluby na začiatku roka otravovaní, že akože chcú hrať nejaký turnaj a nemajú zaplatené členské.
Bola zavedená nejaká "modernejšia" elektronická evidencia členov.
Tá bola (a je) zle administratívne zvládaná, miesto jej vyriešenia však bola zavedená pokuta za platbu po auguste.
Súčasné nové vedenie to začína ešte pritvrdzovať.
Za niektoré opakovane tu stále uvádzané hyperaktívne návrhy na pokuty po januári, či po marci by sa nemusel hanbiť ani úžerník.
Humorne uvedený argument, na uvedenie toho, aká je platnosť členského divná, že by snáď už v januári mali mať hráči zaplatené na budúcu ligu, aby mohli ligu dohrať, si dokonca niektorí osvojili a chcú ho schváliť.
Niektorí členovia, namiesto toho, aby sa nad tým trochu zamysleli, tak to dokonca nekriticky nadšene vítajú, alebo sú uvedomujú, že to je nejaké divné a navrhujú rôzne vyrovnávacie platby za zmenu platnosti členského, bez toho aby si vôbec uvedomili, ako tá divnosť vznikla.

Argument: Člen využíva "celoročný servis" a platí za neho až na konci roka (+ anológia s platbou za MHD):
To už v princípe nie je možné.
Aby mohol (nový) hráč hrať ligy, tak si musí najprv zaplatiť členské a až potom môže využívať ten "servis", teda hrať ligu.
Keďže si to zaplatil z toho dôvodu, že chce hrať ligu a zaplatil si to, ako by snáď malo byť obvyklé, pred začiatkom ligy a členské má platnosť rok, tak má vlastne zaplatené na ďalších 12 mesiacov do budúceho obvyklého platenia.
Mám otázku: Kde týmto členom zrazu zmizlo 9 mesiacov toho zaplateného "servisu"?

Argument: Nedá sa to zmeniť, lebo Konferencia nejako rozhodla a to sa nedá zmeniť:
Aj keď je tá nezmeniteľnosť dosť otázna, no aj keby bola braná vážne, tak sú z nej vyberané argumenty ako hrozienka z koláča.
Argumentuje sa nezmeniteľnosťou platnosti od 1.1 do 31.12, no už sa nejako zabúda na to, že bolo schválené aj platenie do 1.9. bez pokuty.
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Re: "Oneskorené" platenie členského

Odoslaťod miror St Apr 28, 2010 6:12 am

Naozaj sa tesim na vyjadrenia kompetentnych. Verim ze budu k veci :)
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod jogo St Apr 28, 2010 7:06 am

0-0 vyjadril presne to co si myslim aj ja...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Martin Huba St Apr 28, 2010 7:30 am

toto sme tu už diskutovali, a čo sa mňa týka, nevidím dôvod, aby VV menil súčasný stav... z ktorého profitujú členovia, SŠZ a smolu majú KŠZ.....nebudem vysvetľovať, tu píšu samí dobrí, múdri a skúsení ľudia.. určite pochopia, túto tému a možno ešte ďalšie finančné veci navrhnem riešiť až na ďalšej Konferencii...

howgh
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod jogo St Apr 28, 2010 7:38 am

martin: toto je odkladanie problemu. Ten problem tu je velmi dlho a odlozenie nie je riesenie. Co tak ho radsej vyriesit nejak rozumne a naveky. Moznosti na to urcite su a verim tomu ze aj boli na forach popisane. Da sa to riesit viacerimi moznostami

- clenske by sa platilo na sachovu sezonu september do august
- clenske by sa platilo na 12 mesiacov (a je jedno ci by to bolo do 1.9 alebo od 1.5). Proste ak by chcel hrat zapas ligy musel by si striehnut ci mu nahodou neskoncila znamka
- atd... (navrhov bolo urcite viac)
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod Martin Huba St Apr 28, 2010 7:50 am

ja viem jogo...ale ako si si všimol, spolu so súčasným VV sa snažíme zmeniť veci k lepšiemu (samozrejme kto robí, robí aj chyby, ľahšie je spoza bučka zlomyseľne havkať, ale každý si určuje svoje miesto a poslanie, ja radšej robím) a zmeny netreba robiť naraz a veľké, musia byť postupne, per partes....

teraz sa robí na novej stránke... potom budeme riešiť, kto bude tú stránku kŕmiť (napríklad, kto dá link na zápas o majstra sveta namiesto vypisovania na fóre) a kŕmiť pravidelne, a samozrejme budeme potom stránku vylepšovať za zvukovej kulisy rôznych pánov Havkáčikov...

pekný deň
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod jogo St Apr 28, 2010 7:55 am

Martin: no ja nemam ten pocit zeby tuto temu otvorili tento rok na jar prave nejaky "havkaci" ale skor sa mi zda ze ta otazka prisla priamo od teba pred MSR mladeze. Cize ty si na tento problem ukazal aj si ho otvoril a teraz miesto riesenia to chces co najrychlejsie ukoncit a nic neriesit. Ale ten problem tu ostane. Treba to len vyriesit rozumne....

A co sa tyka nejakych havkacov, myslim ze ti ludia co ich takto nazyvas pre zvez robia mozno ovela viac ako jednotlivi clenovia VV, tak myslim ze je dost nekorektne ich takto nazyvat (nevraviac ze niektori to mozu brat ako urazku). Prave oni pomahaju zvazu realizovat mnohe veci ako aj prinasat nove a rozumne myslienky ...
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod Ondrej Danada St Apr 28, 2010 8:03 am

A v čom je vlastne problém?

Členské sa predsa neplatí za ligy, ale za členstvo. Za ligy platí družstvo štartovné do súťaže. Členovia si platia za členstvo a za určitý servis, ktorý SŠZ poskytuje. Ja to vnímam ako poplatky najmä za ratingovanie partií, úhradu členského FIDE, poskytovanie losovacieho programu riaditeľom súťaží, fungovanie matriky, legislatívne prostredie - pravidelný preklad aktualizovaných dokumentov FIDE a ďalších veľa administratívnych úkonov, ktoré nemajú nič spoločné s ligami. Takže nevidím dôvod, prečo by sa malo členské uhrádzať práve pre dané obdobie.

SŠZ je financovaný vo veľkej miere z verejných zrojov ako MŠ alebo 2% z dane, ktoré sa vyčíslujú práve pre kalendárny rok. Aby sa zachovala konzistentnosť rozpočtu, jediné prípustné obdobie platnosti členského je od 1.1. do 31.12. To, do kedy sa má členské reálne uhrádzať, je priestor pre diskusiu. Ale určite nie obdobie platnosti.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod pytlik St Apr 28, 2010 8:05 am

to jogo, a ako inak sa dá pochopiť ak ťa niekto prirovnáva k psovi? I keď je to najlepší priateľ človeka, človek to nie je :D
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Martin Huba St Apr 28, 2010 8:25 am

musím pracovať tak ešte raz odpíšem...

Správne si si všimol, že som tému otvoril ja, a otváram postupne rôzne témy, aby som testoval a čítal (veľmi dobre si to pochopil) rôzne názory...ak treba celú vec si nechal odležať (aby sa nešilo horúcou ihlou)... tá vec sa určite bude riešiť, ale ako som písal nie je to moja priorita...na budúcej Konferencii to stačí riešiť a pravdu povediac Konferencia má kompetencie to riešiť...

Havkáčik je abstraktný a v podstate milý človek a preto to píšem zdrobnelinou, určite nechcem nikoho uraziť.... a samozrejme ak niekto niečo pokritizuje konštruktívne, alebo má iný názor, to je o inom...

Neviem koho si pod Havkáčikom predstavuješ, ale asi nejakých konkrétnych ľudí (ja nie, napr...aj ja niekedy môžem byť nechtiac v pozícii Havkáčika, aj ja som len človek), keď si dovolíš napísať, že robia pre zväz možno oveľa viac ako jednotliví členovia VV.... a dokonca to vieš odmerať, čo obdivujem... tu sa nepretláčame kto robí viac... pre mňa je podstatná SPOLUPRÁCA a SPOLOČNÉ VÝSLEDKY, určite diskutujem a dávam priestor na diskusiu...keď som aj ja v diskusii trvdý tak preto lebo som sa rozhodol byť tvrdý.... a na to si musíte zvyknúť, inak si tu nájdite nejakú gumenú hlavu, do ktorej si občas kopnete a poteší vás to....

Opakujem spolupráca je dôležitá... v mojej práci je pre mňa dôležitý človek, ktorý vie spolupracovať v tíme a počúvať iné názory.... čo je na tom zlé?

Keď sa vo firme už niečo rozhodne, tak všetci začnú robiť ako včeličky.... neviem si predstaviť, že by niekto začal havkať....havkal by asi tri pikosekundy a potom by mal padáka....

SŠZ je iný typ organizácie, je demokratická, a preto je samozrejme možné aj havkať, brzdiť a prekážať a ešte sa tváriť veľmi progresívne....potom je však potrebné si uvedomiť, že všetko ide pomalšie a musíme mať priority....preto riešenie platenie členského som jednoducho odsunul...mám už len dva roky a ešte veľa práce....

A určite potrebujem podporu a pomoc.... napr Ondrovi som vďačný za ustráženie stránky pred robotmi, jemu aj ostatným za návrhy ako zlepšiť stránku SŠZ atď.... veľmi čakám na perfektné analýzy o GPX od mirca... a Tebe jogo napr za super stránku o GPX.... Mirec písal že som mal v krku GPX asi 2-3 dni... mal som presne 40 hodín.... od nedele večera do utorka obeda.... okrem toho že som nehavkal ale štekal, VV dvakrát hlasoval a som rád že záverečné rozhodnutie je progresívne.... Hlasovalo sa cez maily a veľmi rýchlo a proaktívne.... super práca od VV.... a Rasťo obstál ako skutočný predseda skutočnej komisie, čo ma dvojnásobne teší....

jaj...idem robiť..... pekný deň
Obrázok používateľa
Martin Huba

Ďalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.