"Oneskorené" platenie členského

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: "Oneskorené" platenie členského

Odoslaťod Martin Huba Ut Máj 11, 2010 7:52 am

Norbert, áno, nemusíme okamžite nič meniť, ale táto diskusia priniesla zaujímavé aj konkrétne nápady. Ako sme si všetci všimli, táto téma je citlivá, a pri akejkoľvek zmene musí prísť ku konsenzu vo VV a pri podstatnej zmene ku konsenzu na Konferencii. Určite je dobré, že sa diskutuje, len majte všetci na pamäti, že nikto nechce nikoho poškodzovať ani zbytočne trestať, to by sme išli sami proti sebe...

Za ligy platia kluby vklady do súťaží, ktoré sú bohato postačujúce (bavím sa teraz o Extralige, 1. a 2. ligách). Ratingovanie na LOK tiež nie je tragické, lebo ak si uvedomíme, že sme zrušili súbeh LOK a FIDE elo, poplatkami by sme zaťažili najmä deti, čo tiež asi nie je cieľom. To že v ČR sa LOK spoplatňuje, nie je pre nás smerodajné (aj keď to niekedy spomínam ;) ). Členské nie je len o ratingovaní na FIDE, ale aj o celom fungovaní zväzu, niekto musí to ratingovanie platiť, niekto musí niekde sedieť, telefonovať, mailovať, pýtať sa kto bude reprezentovať a za akých podmienok, kam chcú ísť hrať mladí reprezentanti a musí pripravovať súťaže družstiev, rôzne pravidlá, aj veľakrát spomínané termíny na MSR podmienky konkurzov, vyhlasovať ich, vyhodnotiť, riešiť finančné problémy, trénovanie mládeže....

Problémom je výška členského, myslím z dlhodobého hľadiska (dotácie z mrhajúceho, neefektívneho a korupčného štátu logicky nevydržia večne)... to ale nech rieši prípadne nová Konferencia, a problémom je aj odpoveď na otázku, kedy a dokedy platiť členské...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod ːːː Ut Máj 11, 2010 12:59 pm

Začínam mať z toho neurčitého pocitu, že niekde niečo nesedí, že to bolo asi takto:
V tom roku 2001 sa na preukaz k známke za sezónu (končiacu v roku 2001 podľa nálepky) pridala aj známka za kalendárny rok 2001 s presahom do celého roku 2002, bez práva štartu v ďalšej lige.
Preto u nikoho nenastal pocit oklamania.
Ani pri ďalších rokoch, kde to tak platilo.
"Prečerpanie servisu" nehrozilo, pretože na konci ďalšieho roka bol člen vyradený, ak znova nezaplatil.
Po čase si tie kalendárne roky niektorí zle vyložili a zhrozili sa z "neplatičov" a chceli ich trestať zamietnutím účasti na turnajoch.
Tomuto dojmu asi podľahlo príliš veľa ľudí.
A z toho to celé asi vzniklo.
A veľa ľudí sa začalo čudovať, prečo musí platiť oveľa skôr.
Možno to je len bláznivá teória a možno to tak naozaj bolo.
ːːː

Založený: Pi Máj 07, 2010 3:48 pm

Odoslaťod ːːː St Máj 12, 2010 12:17 pm

Nie som právnik, no moja interpretácia, tak ako to (skoro) dlhé roky fungovalo, je takáto:
Ak má niekto zakúpený členský poplatok na kalendárny rok 2009, tak sa môže zúčastniť všetkých turnajov v kalendárnom roku 2010.
Štart pre ligu začínajúcu v roku 2010 však povolený nemá.
Ak si do konca roka 2010 nezakúpi členský poplatok na kalendárny rok 2010, tak 1.1.2011 prestane byť členom SŠZ.
Pre zaplatenie po 31.8.2010 je to však spojené s pokutou.
Nazdávam sa, že išlo len o naskočenie na argumentačný omyl niekoho z minulosti a nie o snahu ľudí,
si to nejako prilepšiť pre seba, alebo niekoho poškodiť.
Takže nejde o školské roky ani o oneskorene platené skutočné kalendárne roky.
Ale o istým zvláštnym spôsobom aplikované skutočné kalendárne roky.
Nikto sa na tom vlastne "nepriživuje", ale zohľadňuje to, že sa šachisti obvykle registrujú pred ligami.
Ako tu jeden diskutér písal, skôr sa teraz častejšie registrujú mladí šachisti.
Iné vysvetlenie alebo výklad sa podľa mňa vzpiera logike.
Bolo to zavedené, ešte keď boli členské známky a tie sa pokiaľ viem vždy zakupovali hromadne.
Verím, že VV rozhodne správne.
ːːː

Založený: Pi Máj 07, 2010 3:48 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 07, 2013 8:41 pm

Pre pokračovanie k diskusii o platení členského - aj v súvislosti s MSR mládeže 2013 /pre Ondreja Danadu - nettreba začínať novú tému v DF)
viewtopic.php?f=6&t=1389&start=10
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod ♔♔♔ Št Apr 18, 2013 1:03 pm

Ak sú niektorým termíny "platnosť", "splatnosť" a pod. také jasné, prečo je členom CIS (projekt šach na školách), dávaný členský preukaz s platnosťou o 12 mesiacov posunutou - tiež na kalendárny rok - len iný, než "normálnym" členom?
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Apr 18, 2013 2:32 pm

To by ma zaujimalo, mozete to prosim upresnit?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod ♔♔♔ Po Apr 22, 2013 8:23 am

Keď projekt začínal, tak podľa prezentácie dostávali preukazy na budúci kalendárny rok. Ako je to teraz, neviem.
♔♔♔

Odoslaťod Wlk Po Apr 22, 2013 10:23 am

Členstvo v SŠZ cez CiS nie je štandardne "na budúci kalendárny rok". Ak sa dieťa registruje na jar, aby mohlo napr. hrať MSR mládeže, dostane členstvo na aktuálny rok. Ak sa registruje v decembri, pár dňové členstvo v SŠZ význam nemá. Sekretár SŠZ zváži, čo je lepšie, prípadne mu to treba napísať v prihláške.
Stanislav Vlček
Wlk

Založený: Po Feb 11, 2008 3:17 pm

Odoslaťod ♔♔♔ Po Apr 22, 2013 10:31 am

Koľko členov CIS si zaplatilo preukazy v septembri s platnosťou do konca roka ako ostatní "normálni", aj noví, členovia?
Ak sa registruje v decembri, pár dňové členstvo v SŠZ význam nemá.
Ako že nemá? Ak sa chce "normálny" člen zúčastniť prebiehajúcej ligovej súťaže - dopísať sa na súpisku, tak je k tomu donútený.
♔♔♔

Odoslaťod Ondrej Danada Po Apr 22, 2013 12:32 pm

Ako že nemá? Ak sa chce "normálny" člen zúčastniť prebiehajúcej ligovej súťaže - dopísať sa na súpisku, tak je k tomu donútený.

Toto nie je pravda. Uz som dopisoval niekolko hracov v januari do prebiehajucej sutaze, ktori mali zaplatene clenske za aktualny rok a neboli to CIS-kari. Nebol s tym ziaden problem. Problem by mohol byt jedine v tom, ze niektore ligy neumoznuju doplnenie supisky po 15.12., cim vynucuju registraciu v starom roku. Ale to uz je na krajoch. Ja osobne som sa ako byvaly riaditel 5. ligy v BA zasluzil o zrusenie tohto terminu pre novo-registrovanych. Sucasna STK moje ustanovenie ohranicila vekom 26 rokov. Dovody nepoznam, ale som rad, ze to aspon mladez neposkodilo.

Na druhu stranu, Stano, ak si niekto z CIS zaplatil balicek v decembri 2012, mal by dostat clenstvo za rok 2012. To ho opravnuje hrat vsetky sutaze vratane MSR mladeze 2013 az do 31.8.2013, kedy je termin splatnosti noveho clenskeho. Kto si nepredlzi balicek do tohto terminu, ma zvysene clenske o 25%. Kedze cena balicku je 10 € bez ohladu na termin zaplatenia, 2,50 € z clenskeho CIS-kara za oneskorene zaplatenie clenskeho, je vlastne na vrub nakladoveho uctu CIS, kedze vynos clenskeho musi byt 12,50 € a realna platba, resp. zavazok je len 10,00 €.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.