Tréning v šachových akadémiách

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: Tréning v šachových akadémiách

Odoslaťod Július Gajarský Št Feb 14, 2013 11:16 pm

Jozef,
je pravdou, že som pracovne vytažený. i že som/budem v zahraničí, preto nemám čas na dlhé odpovede.

Zatiaľ čo sa niektorí zhlboka nabychujú a vydychujú, iní počitajú či preberajú rozpočet, moja matematika je jasná - ak štyri/päť rokov fungujeme v klube/TSM bez finančných dotácií a podpory SŠZ/KŠZ a zabezpečujeme podstatnú časť toho, čo sa očakáva od šachovej akadémie (skromne pridám že aj s dosahovaním vcelku dobrých výsledkov) potom činnosť pri uvažovanej dotácii/podpore pre akadémiu musí byť jedenoduchšia/pre mladých šachistov ktorých združuje výhodnejšia...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Martin Huba Pi Feb 15, 2013 8:27 am

Julo absolútne pochopil výhodu stať sa akadémiou.

Aktívne centrum šachu na Slovensku dostane ročne 1500 EUR plus metodickú podporu zo strany Národnej akadémie. SŠZ dostane veľmi silného spojenca v regióne, ktorý bude presadzovať spoločné stratégie.

Navyše akadémia bude dostávať podiel z nových členov na svojom teritóriu.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod miror Pi Feb 15, 2013 11:41 am

Pozrel som sa predložený dokument z pohľadu nášho klubu. Preto vopred píšem, že nasledujúce riadky sú čisto, ale čisto subjektívne, porovnávam ich so súčasným stavom. Uvedomujem si, že všade je situácia iná, niekto má zadarmo to, iný tamto, niekde je trénerov 5, niekde 2 zdatní ľudia v informatike, ekonomike, ľudia s rôznymi kontaktmi v médiách, v regionálnych štruktúrach, či má kamarátov sponzorov. Veď, nakoniec každý sám zváži, či do toho pôjde alebo nie...

Kritéria pre zaradenie do výberového konania a pre udelenie štatútu Krajskej akadémie
- dispozícia priestormi na trénovanie (kapacita minimálne 30 ľudí)
Nemám. Reálne by mohla stáť tak minimálne 10 Euro/2 hodiny, t.j. pri predpoklade minimálne 35 tréningoch jednej jedinej skupiny by to bolo 350 Euro ročne. Samozrejme, ak by boli tréningy 2x týždenne, suma narastá na 700 Euro.
- dispozícia tréningovým vybavením (šachové súpravy – min. 15 ks., hodiny – min. 15 ks., nástenná šachovnica, resp. projektor)
Nemám. Ak by to malo byť seriózne a do budúcnosti, neberiem do úvahy prenájom či pôžičku daných súprav. Musel by som zabezpečiť dodatočne 5ks súprav aj hodín aby som túto podmienku splnil. Kiež by sa všetko dalo „zabezpečiť vlastnou hlavou“. Normálne súpravy, t.j. Stauntonky resp. České klubovky, t.j. 50 Euro/súprava + šachové hodiny DGT 60 Euro/ks, t.j. chýbajúcich 5 súprav z hodinami činí 550 Euro. Môžem potvrdiť, že projektor je na tréningy fajn vec, ale radšej ho sem ani nepočítam.
- dispozícia trénermi – minimálne 1 tréner s trénerským titulom SŠZ TS a minimálne 1 tréner s trénerským titulom IS (minimálne kvalifikačné požiadavky na trénerov: hlavný tréner Krajskej akadémie TS, tréneri tréningových skupín IS)
Ak by som ako vedúci akadémie sám sebe ako trénerovi nič neplatil, táto položka by bola 0 Euro. Pri dvoch tréneroch by sa položka asi upravila...
- dispozícia dostatočným počtom členov – frekventantov akadémie na požadovanej výkonnostnej úrovni (toto musí byť splnené každý rok fungovania akadémie)
Chýba mi definícia čo je požadovaná výkonnostná úroveň, neviem, či by ju členovia spĺňali.
- minimálny počet členov je 12 – vo veku do 18 rokov (ďalší členovia môžu byť aj do 25 rokov) - PČ12
Bez problémov splnené.

Dodatočné podmienky pridelenia dotácie zo SŠZ
- Krajská akadémia zabezpečuje pravidelný tréning minimálne dvoch výkonnostných/vekových skupín minimálne raz týždenne v trvaní minimálne jeden a pol hodiny na tréning podľa tréningového plánu a metodiky odsúhlasenej Národnou akadémiou
Počet 2 výkonnostné skupiny splnený. Príprava tréningových materiálov, plánov a úloh, kontrola úloh a koordinácia plánov čo i len 4-člennej skupiny stojí veľa času už teraz. Dodržiavanie tréningového plánu a metodiky odsúhlasenej NA je nereálne. Veď za 3,5 roka sa okrem kecov nič hmatateľné trénerom neposkytlo. Prečo veriť, že sa pri rovnakom personálnom obsadení zrazu niečo zmení? Pri splnení ostatných podmienok, najmä výkonnostných, by mal mať každý právo na výber, či je ochotný ísť podľa nariadenej metodiky (z hľadiska SŠZ dlhodobo fiktívnej). Nariadené zakrivenie uhoriek cez EÚ nemusím akceptovať. Kúpim radšej na trhu také ktoré chcem.
- spracúva výkazy o tréningoch (prezenčná listina a téma tréningu)
Splnené. Viem x rokov dozadu úplne presne, kto, kde, kedy a na akom tréningu bol. Prípadne, ak sa mi ospravedlnil (mailom, smskou, telefonicky, osobne), čo bolo konkrétnym dôvodom jeho neúčasti.
- minimálne 6 členov zo skupiny PČ12 je aktívnych, t.j. absolvujú minimálne 35 tréningov za rok
Vzhľadom k rôznym sviatkom, prázdninám, sústredeniam a turnajom je 35 tréningov ročne pri možnosti 1x týždenne problematické zrealizovať. Od 24.9.2012 do 24.6.2013 mi v pláne na tento rok vyšlo 31 tréningov. Fungovanie cez letné prázdniny je veľmi problematické. Aj keby niekto mal 95% účasť, podmienka nemusí byť splnená. Čiže buď urobiť tréningy 2x týždenne /ďalšie náklady/, cez leto, ale len fiktívne na papieri...

ODMENA ZA AKTIVITY

Šach na školách
Zber informácií, komunikácia s ľuďmi, účty za telefón, benzín a najmä investovaný čas – na nezaplatenie. Ak krajský šachový zväz prispeje na akadémiu, dá ešte ďalšie poplatky na turnaj? Ak nie, každý turnaj znamená stratu (pokiaľ sa nenájde pár slušných sponzorov).Uvedené aktivity tejto sekcie môžem brať ako investície do budúcnosti, no keď na to pôjdem iba cez peniaze, celkovo to za uvedené sumy nemá zmysel robiť. Stojí to množstvo času, navyše popri tréningoch resp. zamestnaní.
Tréningy a školenia
- Minimálne 12 členov do 18 rokov z toho 6 aktívnych (pozri vyššie) Max 100 EUR
Bez problémov
- Za každých ďalších 3 aktívnych členov 100 EUR, max 200 EUR.
Bez problémov
- Minimálne 2 školenia pre kluby v regióne, spolu pre minimálne 20 ľudí (napr. pre trénerov, rozhodcov, organizačných pracovníkov alebo odborníkov na online prenosy). Max 100 EUR.
Ok, pri dvoch školeniach by to pri predpokladanom nájme a nejakom všimnom prednášateľovi mohlo stačiť.
- Za nárast elo najlepších 2 aktívnych členov okrem členov Národnej akadémie max 100 EUR.
Za ľubovoľný nárast? Aký nárast za akú časovú epochu? Chýba spresnenie...
Propagácia šachu
V globále táto kategória potrebuje samostatného človeka – nie trénera, ten by to nestíhal. 500 Euro je „všimné“. Aj keby som získal za všetky projekty všetky maximálne sumy, bez x ďalších sponzorov , nadšencov a rodičov by sa to stíhať nedalo.

Na základe predchádzajúcich riadkov si myslím, že tento projekt je šitý pre iných ľudí ako pre mňa a nejakú výhodu v mojom prípadnom zapojení sa do neho, nevidím.

Na záver niečo, čo si myslím, že je absolútne principiálne a malo by sa v danom projekte objaviť:

V podmienkach mi absolútne chýba povinné vytvorenie webu národnej akadémie resp. krajských akadémií, kde by bola činnosť transparentne dokumentovaná, boli by zverejňované aktivity, podujatia, ich výsledky, správy, atď.. Prípadne doplnenie dotácie na platenie priestoru na webe, resp. drobné webmasterovi. Toto je jednoznačne oblasť kde sa za málo peňazí dá realizovať veľa muziky. Všetko je na webe.

Ak takéto veci nebudú povinné, potom sa nemôžeme čudovať, že je tu stav, v ktorom tolerujeme neexistencie súťažných poriadkov, neexistencie metodiky, neexistencie výsledkov dlhoročných súťaží, ich záverečných správ a pod. To, že niečo hnije v pivniciach a na povalách namiesto naskenovania a uverejnenia.

Snaha je chvályhodná, na ceste k realite je však ešte veľa prekážok. Tí, ktorí si dokument prešli a zistili, že sú schopní realizovať v praxi všetky jeho časti, sú šťastní ľudia. A želám im veľa energie do tejto tvorivej a zaujímavej práce.

Pekný deň,
Miro Roháček

P.S: tento príspevok naozaj ale naozaj nie je kritikou...
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod Tomas Chabada Pi Feb 15, 2013 12:03 pm

tento prispevok je citaciou:
Význam slova „ potemkinovský ” v Slovníku slovenského jazyka
Potemkin, -a muž. r. ruský štátnik za vlády Kataríny II.;
Potemkinove dediny dedina postavené z kulís, ktorými oklamal Potemkin cárovnú pri cestovaní po Rusku;
pren. predstieranie, falšovanie niečoho na vyvolanie priaznivého dojmu;
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Feb 15, 2013 12:35 pm

Miro, výborná pripomienka. Web musí byť, samozrejme so všetkým, čo si uviedol.

Píšeš, že neočakávaš metodickú pomoc, keďže sa doteraz nič neurobilo pri rovnakom personálnom obsadení. Ja by som až tak skeptický nebol. S nulovými zdrojmi sa ťažko pracuje. To môžem povedať aj za svoju IT oblasť - čo si neurobím sám, nemám, lebo nikto nie je ochotný pracovať zadarmo. Teraz sa však v rozpočte na to vyhradili zdroje a tvorbu metodík už je možné zaplatiť. Vyhradenie zdrojov samozrejme nezaručuje kvalitnú metodiku, ešte je potrebné zdroje efektívne využiť, ale ich vyhradením sa aspoň na to vytvorili predpoklady, ktoré tu pred tým neboli.

Rozhodne nesúhlasím s tu prezentovaným názorom, že treba preložiť nejakú zahraničnú knihu. To je podľa môjho názoru úplný nezmysel. Tréneri nemajú problém, že majú málo tréningového materiálu, ale naopak, že ho majú priveľa a treba rozhodnúť čo, pre koho, ako a v akom poradí použiť. Zadefinovať nejaké výkonnostné skupiny, určiť rozsah ich znalostí a zručností a opísať akým spôsobom ich majú nadobudnúť, samozrejme vrátane odporúčanej literatúry. To je metodika. Nie preloženie knihy, nech by bola akokoľvek dobrá. Metodika určite nemôže vychádzať zo zahraničia, lebo opäť by sme tu mali niečo nevykonateľné od zeleného stola, ale musí vychádzať z našich regionálnych podmienok, možností a hlavne praxe.

Sme popredná krajina, najmä v mladších kategóriách, a to vďaka práci našich najlepších domácich trénerov. Nie sme odkázaní na to, aby sme museli kopírovať niečo zo hraničia. Stačí spísať, ako to robia naši najlepší.

Preto by sa na tvorbe metodík mali podieľať najmä oni, naši domáci úspešní trenéri - metodici, ktorí už majú nejaké skúsenosti. Samozrejme nikto nebude svoje know-how len-tak poskytovať ostatným zadarmo a ak by sa niekto taký našiel, je málo pravdepodobné, že by si našiel čas na to, aby to spísal a dal tomu nejakú formu. A toto si myslím, že je potrebné zmanažovať a zaplatiť.

Dá sa to skúšať aj na báze dobroboľníckej práce, ale potom sú s tým spojené rôzne riziká, dôsledkom ktorých je súčasný stav.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod LuboChess Pi Feb 15, 2013 1:37 pm

Ad Tomáš: k definiciam a slovníkom :mrgreen:

- Neveriaci Tomáš je pochybovačný, nedôverčivý človek, ktorého nemožno o ničom presvedčiť ani pomocou tých najpresvedčivejších argumentov. Legenda vraví: ...

http://www.femme.sk/index.php?option=co ... &Itemid=30

Evanjelium podľa Jána

24 Tu však Tomáš, jeden z dvanástich, prímenom Dvojča, nebol s nimi, keď Ježiš prišiel.25 Povedali mu teda ostatní učeníci: Videli sme Pána! Ale on im odpovedal: Ak neuvidím stopy klincov v Jeho rukách a nevložím si prst na miesto, kde tie klince boli, a ruku Mu nevložím do boku, vôbec neuverím.26 Po ôsmich dňoch zase boli Jeho učeníci dnu; aj Tomáš bol s nimi. A prišiel Ježiš, hoci dvere boli zatvorené, a postaviac sa do prostriedku, riekol im: Pokoj vám!27 Potom hovorí Tomášovi: Daj sem prst a pozri sa na moje ruky; daj sem ruku a vlož ju do môjho boku a nebuď neveriaci, ale veriaci.28 Tomáš mu povedal: Pán môj a Boh môj!29 A Ježiš mu riekol: Pretože si ma videl, uveril si; blahoslavení, ktorí nevideli, a predsa uverili.

P.S. Aj Potemkinovia hrávajú/hrávali šach

napr. Kirill Potemkin http://www.365chess.com/players/Kirill_Potemkin

alebo ruský majster Peter Potemkin
http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Potemkine

v rámci tréningu v šachových akadémiach dávam tip - tréningové video
partia Potemkin - Alechin 1912

http://www.youtube.com/watch?v=aJ9_wSPCsM0
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Tomas Chabada Pi Feb 15, 2013 3:01 pm

ano, vdaka, ze taky som
presviedcaju ma uz iba ciny, nie argumenty
tymi ma vedia presvedcit napr. Miro, Jozi,Julo, Rudo, Sergej
no este zopar ludi by som nasiel
nie je ich vsak vela
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Odoslaťod Martin Huba Pi Feb 15, 2013 4:52 pm

Mirec, ďakujem za príspevok, je veľmi konkrétny a preto cenný!

Martin
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Július Gajarský St Apr 03, 2013 5:03 pm

Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Tomas Chabada St Máj 14, 2014 5:44 pm

Ahojte.

V termíne 7.5.-11.5. sa v Senici uskutočnili skvelé série prednášok,
turnaje a tréningy mladých šachových nádejí.

Lekcie GM Roberta Cveka boli na tému „Dynamika v šachovej partii“
http://youtu.be/j7H5kNxoPP8
a s FM Evženom Gonsiorom sme sa poučili na témy
„O metódach tréningu v epoche elektronických prístrojov”,
“Typické chyby mladých hráčov”,
”Prepočet a rozvoj analytických schopností”.
http://youtu.be/yBxoWQWqCa0

Mladé šachové nádeje, okrem hrania a následnej analýzy partií
vo FIDE OPEN turnaji a Národnom OPEN turnaji,
absolvovali blok šiestich tréningov na tému “Plán v šachovej partii a výmeny”,
ktoré viedli tréneri:
IM Sergej Berezjuk,
FM Miroslav Roháček,
http://youtu.be/lRXOjlgEWcY
Rudolf Diviak,
http://youtu.be/WfXpUMIzEl4
a Tomáš Chabada.

Prítomní rodičia sa zúčastnili na dvoch blokových besedách
s metodikom šachového občianskeho združenia Interchess IM Sergejom Berezjukom na tému
"Rodičia, ich postavenie a úlohy v tréningovom procese mladého hráča".

Organizátorom z Osuského za príjemnú rodinnú atmosféru
na májovom sústredení „nadregionálnej akadémie“
za deti a rodičov z Malaciek
ďakuje Tomáš Chabada
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Predchádzajúca

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.