Tréning v šachových akadémiách

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: Tréning v šachových akadémiách

Odoslaťod dana Po Feb 11, 2013 11:11 pm

Nádych, výdych
Naozaj niektoré veci tu človek musí dobre predýchať!!
Neviem, ale môj názor laika bol, že by mohli tréneri z národnej akadémie urobiť seriál prednášok a obísť všetky krajské akadémie
v réžii SŠZ . A nemusia to byť len tréneri, ak NA zoženie kvalitných lektorov boli by sme len radi.
Veci ktoré plánujete, aby sa robili v krajských akadémiách, je dosť na prácu na plný úväzok, nie ako voľnočasová aktivita popri
zamestnaní. A k tomu zadarmo - či som čosi prehliadla?
Myšlienka akadémií je dobrá, len ešte zopár otázok
Akadémie budú registrované ako občianske združenia?
Ako sa budú vyplácať tréneri? Cez kluby? Akadémie? SSZ? (treba odvody dane, sociálka, zdravotné + mesačné výkazy)

Mám ešte oveľa viac otázok no myslím že bude rozumnejšie si to vydiskutovať osobne na seminári v RK.
Len dúfam že tam budú kompetentní ľudia, lebo volné víkendy si veľmi vážim
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod Martin Huba Ut Feb 12, 2013 8:13 am

súhlasím s pani Dankou aj s jej pripomienkami...

ja sa v sobotu a nedeľu budúci týždeň chystám do Ružomberka (v piatok predtým sa definitívne sťahujem z Macedónska na Slovensko, dúfam, že ma moje "logistické" plány nezradia) takže tam sa budeme môcť porozprávať o akadémiách...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Martin Huba St Feb 13, 2013 10:39 am

Ešte krátko k otázkam Jozefa a pani Danky:
1. počet trénerov v regionálnych akadémiách (nazývam ich regionálne lebo podľa pripomienok čo som dostal tak ich bude v niektorých prípadoch viac ako jedna...budú regionálne akadémie SŠZ v kraji XY) by podľa mňa mal byť minimálne 2 (zo systému trénerov SŠZ a podľa kritérií navrhnutých Národnou akadémiou). Odmeňovanie trénerov a ich počet nebude vecou príslušného krajského zväzu ani SŠZ ale danej akadémie.
2. Štatút Regionálnej akadémie môže získať špeciálne na to vytvorené občianske združenie, alebo klub, alebo CVČ alebo združenie klubov a CVČ....
3. Vyplácanie. KŠZ dá čiastku na spolufinancovanie SŠZ (prípadne sa menej odvedie z členského do kraja, technický problém..). SŠZ dá zálohu akadémiám po podpise zmluvy a bude im vyplácať ďalšie čiastky na základe správ a výkazoch o činnosti a ich odsúhlasenie. Akadémia potom ("vedúci" klub alebo CVČ v združení) vyplatí trénera, alebo vedúci klub vyplatí spolupracujúci klub a ten vyplatí trénera. Príklad ak bude akadémia vedená CVČ Žilina a spolupracujúce kluby budú TŠC Martin a Caissa Čadca, tak za prvé si musia podeliť teritórium a tým pádom aj zodpovednosti a prípadné bonusy, a medzi sebou sa dohodnúť na delení odmien. Potom SŠZ po realizovaní aktivít zaplatí Žiline a tá pošle adekvátnu dohodnutú čiastku do Čadce a Martina. To bol len príklad. Prečo taká možnosť? aby nemuseli deti z Martina a Čadce cestovať na tréningy do Žiliny, samozrejme kvalita tréningov musí byť rovnaká a tréningy schválené Národnou akadémiou.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Jozef St Feb 13, 2013 1:53 pm

Ak vychádzam z uvedeného príkladu, tak v Turci by sa nič proti terajšiemu stavu nezmenilo. Musel by som
zháňať peniaze tak ako doposiaľ (podpora SŠZ rozdelená na 3 časti by bola odrobinka z pohľadu potrieb) a možno by ich bolo treba viac než doposiaľ. Začína mi to pripadať, že VV SŠZ chce nahradiť činnosť KŠZ činnosťou akadémii, do ktorých by mohol zasahovať ľahšie než do činnosti KŠZ. :) .
Možno by bolo dobre s akadémiami vyčkať času ako hus klasu. Totiž ak bude pravda , že SŠZ dostane v roku 2013 tých avízovaných 188 000€ tak sa menia finančné podmienky a všetko sa dá robiť ináč.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod LuboChess St Feb 13, 2013 2:07 pm

Jozef už v inom DF k financovaniu športu som Ťa prosil, aby si uviedol link/odkaz na tých 188 tisíc, resp. či si si nepomýlil riadok,
osobne dúfam, že to bude viac ako minulý rok (na 1 polrok máme zatiaľ 42.100 €), uvidíme, čo za 2 polrok (vlani sme mali dokopy za celý rok 58.200,-€)
ale mi takú sumu aku uvádzaš ani nemôžme dostať, keďže i keby nám dali 100% (104.000) našej žiadosti + min. 5 % povinné spolufinancovanie, tak to nedosiahne Tvoju sumu (ani na to nespĺňame podmienky)

Jozef ešte raz si v kľude s okuliarmi pozri tento link na stránke Ministerstva školstva + minulý týžden som bol osobne na MŠ SR tak mám info z prvej ruky, že i v 2 polroku sa bude rozdeľovať ten istý objem (ale také cifry, ktoré uvádzaš t.j. trojnásobne zväčšenie nehrozí žiadnemu športu)

http://www.minedu.sk/financovanie-sportu-v-roku-2013/
2013-01 Športové odvetvia (1. polrok 2013)
(otvorená od 15.11.2012 do 14.12.2012)
VÝZVA - ROZHODNUTIE MINISTRA
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Martin Huba St Feb 13, 2013 3:51 pm

Jozef, prosím Vás už prestaňte s tými konšpiračnými teóriami. Tým, že chceme zapojiť KŠZ do financovania im vlastne podávame ruku na spoluprácu v ich regióne. Verím, že sa zapoja všetky kraje do projektu.

Písal ste mi, že sa nebudete uchádzať o regionálnu akadémiu a ja to rešpektujem, určite nechcem aby sme nasilu niekoho nútili, pokiaľ bude 5 šikovných akadémií, tak podporíme 5. Veľmi jednoduché.

Som presvedčený, že cielená podpora v regiónoch prinesie ovocie.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Jozef St Feb 13, 2013 7:32 pm

Pán Huba, to nie sú konšpiračné teórie, ale Váš príklad sa dá vysvetliť aj tak ako som to napísal. Obrátil som sa na p. Gajarského, aby ako záujemca o KA napísal s akým rozpočtom by podľa neho mala pracovať KA. Neviem či začal počítať a ... alebo je pracovne vyťažení mimo územia SR a nereaguje. Skúste si to Vy spočítať a možno pochopíte reálnosť mojej otázky. Neunikajte pred realitou. Niekedy ste mi napísal,že nie som žiadny ekonomický guru... súhlasím, ale na toto stačí kalkulačka a z vlastných skúseností vedieť čo to obnáša.
To Ch.: Vy predsa všetko viete, tak prečo takú informáciu ak je pravdivá neviete. Trochu Vás navediem.
Pozrite si TV Markíza kedy posledne spoločne vystúpili v TV pán Čaplovič a p. Fronc k téme financovanie športu. Bolo to v ten istý deň keď som sa o tom prvý krát zmienil a v ten istý deň som v jednom denníku videl zoznam športov a výšku dotácie pre rok 2013. Ináč to čo je dnes na stránke MŠ zajtra už nemusí byť pravda...
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod LuboChess St Feb 13, 2013 8:31 pm

Jozef tentokrát by som nebol proti, ale ja verím len reálnemu právnemu stavu - naša zmluva (zatiaľ záloha 42.100,-€) bola dnes publikovaná v centrálnom registri zmlúv čo je podmienka jej platnosti a účinnosti od zajtra je účinna, viď

http://crz.gov.sk/index.php?ID=797902&l=sk

A keďže je to oficiálne publikované meniť sa to nemôže, v živote sa neriadím báchorkami v Markíze (resp. akom denníku ? v Športe či Sme to rozhodne nebolo)
najprv ste podľa Markízy tvrdili, že nič nedostaneme, potom zas podľa Markízy, že dostaneme viac než sme žiadali, resp. mali nárok (už si zažil keď si za TŠC od mesta Martin žiadal 1.000,-eur aby Ti dali 3.000 ?, keď Ti dajú 200-400,-€ si rád ;)
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Ondrej Danada St Feb 13, 2013 9:29 pm

Ja si nemyslím, že tie peniaze sú úplné omrvinky. Kto si to myslí, ten nepochopil koncept akadémií.

P. Hlaváčik má čiastočne pravdu v tom, že veľa činností akadémií doteraz vykonávali, resp. mali vykonávať KŠZ, a to z vlastných zdrojov. SŠZ im ponúka pomoc pri financovaní týchto aktivít prostredníctvom akadémií.

Netreba zabúdať na 4-koncept. Akadémia nie je prioritne určená na to, aby sa rozpúšťali peniaze na tréningy zadarmo, ale aby sa podporil tréningový proces, a aj to je iba jedna zo 4 hlavných náplní akadémie. Za trénovanie svojich žiakov si má TŠC zodpovedať naďalej, akadémia má byť iba na to, aby trénerom zjednodušila prácu, resp. podporila proces.

Asi pred 2 týždňami som dával výpoveď v CVČ (na prelome polrokov). Kto ma teraz nahradí? Keby sme už mali fungujúce akadémie s trénermi, možno by nebol taký problém túto otázku zodpovedať.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod LuboChess St Feb 13, 2013 9:39 pm

Sorry, že off topic mimo tému, ale tu je link, ktorý možno myslel Jozef . téma školstvo, peniaze a šport (minister Čaplovič a exminister Fronc)
z 5. 2. 2013 len to nebolo na Markíze, ale v TA3 v relácii Téma dňa a samozrejme žiadna taká cifra tam nepadla
http://www.ta3.com/clanok/1014354/skolstvo-a-sport.html
Obrázok používateľa
LuboChess

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.