Najlepšie učebnice šachu

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Najlepšie učebnice šachu

Odoslaťod Horváth Mário Pi Jan 31, 2014 5:16 pm

Rád by som vedel, ktoré učebnice šachu sú naozaj dobré. Kníh je totiž na trhu veľa, ale ako si správne vybrať? Čo sa naozaj oplatí preštudovať? Času totiž nie je nikdy nazvyš, tak načo strácať čas bezvýznamným štúdiom? Zaujímali by ma vaše skúsenosti (a predpokladám, že nielen mňa). Takže ktorá kniha vám najviac pridala na šachovej výkonnosti?
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: Najlepšie učebnice šachu

Odoslaťod hinata So Feb 01, 2014 3:07 pm

Tých nových nie je veľa. Mne sa páčia, ak sú jednoducho, zaujímavo a pútavo výsvetlené. Čím jednoduchšie tím lepšie. napr. články J. Markoša boli také. Samé varianty a partie ma moc neoslovia. A prečítajte si aj: Majstrovstvá Slovenska v šachu 1999.
hinata

Založený: Ut Aug 17, 2010 10:08 am

Odoslaťod igi Po Feb 03, 2014 2:56 pm

Osobne vlastním tak do 10 šachových kníh (a množstvo v elektronikej podobe), kompletne som prelúskal ale len jednu, moju prvú, dal mi ju starý otec ešte v mojich žiackych rokoch. Bola to učebnica pre začiatočníkov od Ľudovíta Potúčka. V tom čase som s obľubou šach hrával s kamarátmi, ale nič viac. Táto knižka ma samoštúdiom posunula dosť vpred. Knižka obsahuje okrem čisto šachových kapitol aj časti o šachovom živote (kluby, súťaže, turnaje), ktoré ma fascinovali možno ešte viac ako šachy samotné, hlavne tie čo súviseli z matematikou. Vďaka tejto knihe som ako žiak, ktorý nikdy nehral žiadnu súťaž a nikdy nebol v šachovom klube rozumel systému výkonnostných tried a ich uhrávaniu (vedeľ som pre dané zloženie turnaja vypočítať koľko bodov treba na danú triedu), párovaniu v systéme každý s každým a v vo švajčiarskom systéme. Dodnes viem napísať shurigovu tabuľku pre ľubovoľný počet hráčov, resp kruhový turnaj viem párovať aj bez nej, len pohľadom do tabuľky. A ako stredoškolák som organizoval turnaj švajčiarskym systémom ručne (s kartičkami), tiež vychádzajúc z návodu v tejto knihe.

Z viacerých ďalších kníh som potom ešte preštudoval nejaké úseky, ale tak podrobne a kompletne som už žiadnu ďalšiu nepreštudoval. Vlastne ešte by sa dalo povedať že som prečítal Kozmove boje o šachový trón, kde som doslova hltal výborne podané rozprávanie o jednotlivých zápasoch o šachový titul, časť s partiovými ukážkami som prešiel ale len letmo. Proste mňa vždy zaujímali aj (alebo možno ešte viac) ako hra samotná, veci okolo nej :)

Zrovna posledné týždne skúšam trochu trénovať pár mládežníkov u nás na Doprastave a tak som sa sa sa trochu prehraboval v posťahovaných šachových knihách v elektronickej podobe, hľadajúc niečo pre pokročilú úroveň. Zaujala ma Capablancova Chess fundamentals. Knižke predpokladá, že čitateľ má základy už dávno zvládnuté a niečo už aj nahrané. Páči sa mi premyslená koncepcia učebnice od jednoduchého k zložitému v niekoľkých rovinách:
1. Prvá kapitola je príprava na ďalšie kapitoly, zhrnutie základných vecí, základných kombinácíí, koncoviek, najzákladnejších princípov stratégie (boj o stred...). Ďalšie kapitoly postupne prechádzajú cez to isté, ale už viac do hĺbky.
2. Capablanca začína koncovkami, cez strednú hru a až nakoniec sa krátko zaoberá otvoreniami (nie vymenovaním jednotlivých otvorení a ich úvodných ťahov ale obecnými princípmi v otvoreniach a pri jednotlivých pešiakových štruktúrach).
3. Príklady majú náväznosť - v novom príklade sa využíva čo bolo vysvetlené v predchádzajúcom. Npr. Capablanka najskôr uvedie jednoduchú kombináciu. Potom zložitejšiu, ktorá ale končí motívom z tej predchádzajúcej. Alebo najprv uvedie jednoduchú koncovku. Potom zložitejšiu, ktorej hlavná línia sa dostane do predchádzajúcej pozície. A potom ešte zložitejšiu, ktorej riešenie vedie cez obe predchádzajúce. Capablanka nepredkladá hneď zložitý problém, ale najprv jednoduchší, a potom ukáže ako znalosť základných motívom pomáha zvládnuť zložitejšie situácie. Ak má niekto o túto učebnicu záujem môže si ju stiahnuť napr. tu - http://ulozto.sk/xpFyxBW/capablanca-che ... entals-pdf.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod pytlik Po Feb 03, 2014 3:28 pm

Moju šachovú výkonnosť jednorazovo dosť zvýšila kniha Učebnice šachu pro stredne pokročilé od Plisku.
Z môjho pohľadu veľmi vhodná pre hráčov výkonnsti okolo 1600 - 1700 ak chcú stúpnuť tak o sto až dvesto bodov. Doteraz snáď každý, kto ju na moje odporúčanie preštudoval elovo výrazne stúpol.
Prakticky jediná, ktorú som doteraz i ja sám podrobne preštudoval, pretože rovnako ako igi radšej o šachu čítam:-))) Môj výkonnostný skok bol vtedy cca za rok z ela zhruba 1680 na 1930.

Dobrých kníh je však dosť, ono to chce asi najmä špecifikovať výkonnosť prípadne vek hráča o ktorého sa má jednať, pretože iné pomôže začiatočníkovi a iné nejakému IM:-)))
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Horváth Mário Ut Feb 04, 2014 8:40 am

Ďakujem, Majstrovstvá Slovenska v šachu 1999 si určite prečítam. Aj ja rád čítam všeličo o šachu. Najmä o slovenskom. :D
Samozrejme nie je jedno, kto kedy ktorú knihu číta. Záleží od hráčskej úrovne čitateľa. Nevhodná kniha môže od šachu úplne odradiť. Postupne, ako sa hráč vyvíja, sú preňho vhodné rôzne knihy. Môžem teda moju otázku rozdeliť:
  • 1. Ktorou knihou by mal začať 6-10 ročný šachista, ktorý sa práve zoznámil so šachom (od rodiča, súrodenca, kamaráta)?
  • 2. Veľké množstvo hráčov po počiatočnom rýchlom raste zastane na výkonnosti okolo 1600-1800. Ako sa odstať k 2000?
  • 3. A čo ďalej? Ako sa stať majstrom? Cesta zarúbaná...
Horváth Mário

Odoslaťod Vlado Cebo Ut Feb 04, 2014 7:59 pm

Veľmi dobrá téma. Až sa žiada konštatovať, že taká neslovenská. Nekonfrontačná.
Mne pomohol Šachmatnij univerzitet Paula Keresa. No pomohol.Tú som preštudoval celú. Tak si odôvodňujem, že dokážem vidieť žiadúci ťah, ale tiež si odôvodňujem, pretože som sa venoval vážne iba jednej knihe, že viem vyrobiť aj totálnu hlúposť.
Kníh mám plnú knižnicu, žiaľ vždy do niektorej iba zabŕdnem podľa toho, kto ma na akú tému cez víkend "načapal". Preto túto tému považujem za výbornú, snáď niekto pustí nejaký kľúč k systemizácii rastu. Penzisti vravia, že majú ešte menej času ako my v procese (nato som sádzal), tak ma táto téma oslovila až k reakcii.
Vlado Cebo

Založený: St Apr 20, 2011 9:46 am

Odoslaťod Martin Huba St Feb 05, 2014 8:51 am

Veľmi pekná téma, Mário si zaslúži pochvalu.

Môj nebohý otec sa učil z knihy Šachista začátečník (Zmatlík Louma) mňa učil potom ako decko z takej vreckovej malej knižky mám ju na chalupe aj s ostatnými knihami. Bol tam aj taký pseudonym Kolma Pushi asi z mayovky...pekné ilustrácie a veľa príbehov....

Pre vyššie triedy sú samozrejme mnohé ďalšie knihy, ja som mal rád Nimcoviča Rubinštajna a Aljechina a knihy s nimi súvisiace.

Myslím, že dnes je šachová príprava viac na športovej a vedeckej úrovni menej na tej "krajšej", bohémskej a umeleckej.

Či je to dobré, to ukáže až čas.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod mat pescom St Feb 05, 2014 2:42 pm

1. Ktorou knihou by mal začať 6-10 ročný šachista, ktorý sa práve zoznámil so šachom (od rodiča, súrodenca, kamaráta)?
2. Veľké množstvo hráčov po počiatočnom rýchlom raste zastane na výkonnosti okolo 1600-1800. Ako sa odstať k 2000?
3. A čo ďalej? Ako sa stať majstrom? Cesta zarúbaná...

Na tieto otazky by vedel asi najlepsie odpovedat uspesny trener,otazne je ci niekto takto verejne vyklopi svoje know-how,ktore si za roky pokus/omyl vypracoval.
mat pescom

Založený: Ut Nov 26, 2013 6:29 pm

Odoslaťod igi St Feb 05, 2014 3:06 pm

Čo sa týka 1., myslím že osvedčená a kvalitná je Prvé kroky na šachovnici od pána Pauličku.

Do 2. zapadajú už tu spomínané učebnice, ale určite je aj mnoho ďalších kvalitných.

Čo sa týka 3., tak za svetovo najuznávanejších trénerov vraj platia Dvoreckij a Jusupov, tak možno séria kníh od nich.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Horváth Mário St Feb 05, 2014 5:44 pm

Na tieto otazky by vedel asi najlepsie odpovedat uspesny trener,otazne je ci niekto takto verejne vyklopi svoje know-how,ktore si za roky pokus/omyl vypracoval.

Prečo by nevyklopil? Mohol by si zvýšiť svoju prestíž. A neplatí náhodou SŠZ nejakých trénerov? Ako máme vedieť, či sú naozaj dobrí, keď stále mlčia?
Horváth Mário

Ďalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.