šachové úlohy

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: šachové úlohy

Odoslaťod wlk1977 St Okt 21, 2015 6:07 pm

Martin, teoreticky a neoficiálne to možné je už tento rok. MSR SŠ budú v piatok 18.12. v Humennom. Keďže cez víkend, ktorý potom nasleduje, sa už nehrajú ligy, dal by sa využiť na tento účel - teda doplniť súťaž družstiev (asi v sobotu doobeda) a riešiteľskú súťaž (asi v piatok podvečer) a na konci akcie spočítať výsledky. Má to ale dve veľké ALE:
1. kto to zaplatí (dotácia z MŠ je už aj tak nízka)?
2. študenti zostanú bez dozorov, ich ubytovanie a pracovnú predvianočnú sobotu nedokážeme vyvážiť ani zlatou tehlou. Teda všetka zodpovednosť by bola na organizátoroch. Táto veková skupina je vari najrizikovejšia.

P.S: Pán Machník, to zadanie z St Okt 21, 2015 9:32 am je asi mylné, ja tam vidím dvojťažec a to dokonca viacerými spôsobmi, pričom ten prvý je úplne primitívny a nehodný námahy riešiteľov. Zato som včera čítal zaujímavý článok na http://en.chessbase.com/post/chess-and-art-in-hoogeveen. Obrazy mojimi očami umeleckého diletanta nestoja za nič, ale Rétiho štúdie sú tam fantastické.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Machník St Okt 21, 2015 6:28 pm

Zdravým pán Huba.
Dali by sa propozície Stredoškolských šachových hier ešte nájsť a zverejniť?
Zaujíma ma hlavne pri systéme hodnotenia turnaja aj bodovanie šachových úloh. Ako to fungovalo?
Napr. 1. kolo potom prvá úloha, druhé kolo potom druhá úloha, tretie kolo ... alebo ako? Bod za výhru v kole (alebo pol bodu pri remíze, nula pri prehre). Bod za vyriešenú úlohu v časovom limite? Alebo nula pri neúspechu? Bod za dvojťažku, dva body za trojťažku ... alebo ako?
Aké boli tlačivá a aká bola časová náročnosť tých hier?
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Machník St Okt 21, 2015 6:35 pm

pán wlk. Je to fakt dvojťažka. Pardon za chybné uvedenie.
Machník

Odoslaťod Martin Huba St Okt 21, 2015 8:08 pm

Stanko co sa tyka financii mal by si sa pytat profesionalov vo VV.

Moj nazor je ze ked sa zjednodusia struktury ako to nazval yuri funkcionarskej tragikomedie a usetri na somarinach pre spriaznene duse a priatelov tak su na takuto sutaz peniaze aj teraz.

Co sa tyka dozoru za nasich cias bol s nami pedagog...pamatam si meno nasho..pan Ziska zemepisar.

Pan Machnik ten bodovy system zaujima aj mna. Co si pamatam tak sa hrali jednotlivci stvorclenne druzstva s povinnym dievcatom a riesitelska sutaz...

Hralo sa v skupinach z ktorych sa postupovalo..nie som si isty ale asi prvy do finale atd...

Riesitelska bola naraz....dali nam zadania a riesili sme vsetko... dolezite boli riesenia a potom rozhodoval cas...nam islo vzdy o celkove miesto tak som musel riesit vsetko a aj kontrolovat spravnost takze som neodovzdaval medzi prvymi...ale koncil som okolo piateho miesta a to spolu s dobrym vysledkom jednotlivcov raz som tusim vyhral a druzstiev kde sme dominovali aj kvoli vzdy silnemu dievcatu boli sance celkom fajn...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Okt 22, 2015 8:25 am

Este ked spominam tak sa mi zda ze riesitelska sutaz bola medzi hrou v skupinach a finale aby mohli riesit ti co hraju...

Ulohy daval aj pan Salai starsi takze mozno jeho syn Laco by mohol nieco mat v archive o bodovani a podrobnostiach.

V ECU som napriklad presadzoval a dufam ze uspesne zaradenie Piotra Murdziu svetoveho sampiona v solvingu ako riaditela ECU pre danu oblast. Myslim ze prakticky a kompozicny sach by znovu mali najst k sebe cestu.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Machník Št Okt 22, 2015 10:40 am

Riešiteľská súťaž s bodovaním dlhé roky prebiehala na [/url]http://www.mladost.sk/riesitel.htm[url] Škoda, že sa to zastavilo. Bol to dobrý tréning. Rád som sa tej akcie zúčastňoval. Len tá účasť na finále mi kvôli vzdialenosti nevychádzala. No snáď sa tá súťaž niekedy ešte obnoví.
Používal sa zaujímavý bodovací systém, ktorý by sa mal metodicky vysvetliť a spracovať ako pomôcka pre vedúcich krúžkov.

S riešiteľskou súťažou som sa stretol aj na turnajoch vo Dvoroch nad Žitavou. Bol to ale len dobrovoľný sprievodný program turnaja. tuším oceňovanie úspešných riešiteľov išlo cestou losovania.

Vedel by som si prestaviť aj iný spôsob. Napríklad pri turnaji na sedem kôl vsuniem napríklad po druhom kole riešiteľskú súťaž. Časový limit na riešenie je stanovený a teda aj obmedzený podľa času kola. (Celodenný časový limit sa zo siedmych kôl zmení na čas ôsmych kôl.) Hodnotiť sa môže rýchlosť a správnosť riešenia. Získané body by sa sčítali s turnajovými bodmi a na záver dňa by sa ocenil celkový víťaz. Hodnotiť sa môže samozrejme aj osobitne zvlášť turnaj a zvlášť súťaž.
Prečo súťaž po druhom kole? Nuž preto aby rozhodca mal k dispozícii čas na vyhodnotenie a najneskôr pred šiestym kolom mohol vyhlásiť bodový zisk jednotlivých hráčov.
Chcelo by to poznať tú metodiku bodovania a chcelo by to aj vyskúšanie systému.
Machník

Odoslaťod wlk1977 Št Okt 22, 2015 1:58 pm

Martin, ja si nemyslím, že by SŠZ mal súťaž stredoškolákov nejako významne dotovať. Podmienky, ako má táto súťaž v základnom modeli vyzerať, určuje Ministerstvo školstva, dáva na to peniaze, nariaďuje SŠZ povinné spolufinancovanie. Ak má SŠZ alebo účastníci inú predstavu, môžu si program súťaže dobrovoľne rozšíriť. Ale aj finančne pokryť. So zjednodušením štruktúr SŠZ to nijako nesúvisí, jedine ak tak, že zrušením príspevkov KŠZ sa nám rozpadnú základné piliere súťaže, teda okresne kolá, kde hrá 85% všetkých účastníkov. A počet účastníkov je jediný údaj, ktorý Ministerstvo zaujíma.
Viacdňová súťaž je problém. Aj z finančného hľadiska, aj z hľadiska zabezpečenia dozoru. Školy len tak nepustia svojich pedagógov, ktorí majú riadne učiť, na 2-3 dni na dozor pre pár detí. Najmä, ak im majú ešte zaplatiť plat, cestu, ubytovanie a diéty. Možno pred 35 rokmi to bolo inak, buďme radi aj za 1-dňovú akciu. Vymýšľate tu už, ako bodovať riešiteľskú súťaž, to je asi ako keď ženy si vyberajú aké kvety budú pestovať na balkóne v kvetináčoch, zatiaľ čo z domu stoja sotva základy. Na riešiteľské súťaže máme aj u nás expertov.

P.S.: Yuri mal ešte donedávna možnosť ukázať svoje funkcionárske schopnosti. Dopadlo to tak tragikomicky, že sa musel prebudiť aj taký letargický orgán, ako Rada BŠZ.
wlk1977

Odoslaťod Martin Huba Št Okt 22, 2015 8:19 pm

Stanko pekne si rozpisal ako sa nieco neda.

Mne je to jedno len som napisal svoj nazor ze to bola pekna sutaz. Teraz je hitom Slovakia Tour a MDH rad sa pozriem na famozne vysledky..
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod wlk1977 Št Okt 22, 2015 9:43 pm

Martin, ja som nenapísal, že sa to nedá, ale naopak, že teoreticky je to možné uskutočniť už aj tento rok. Len, že Ministerstvo na to peniaze nedalo (aaa, hoci je to vedľajšie, túto zmluvu si podpisoval ešte Ty) a že SŠZ nemá významný dôvod túto súťaž dotovať nad rámec svojich povinností. Nábor v tejto vekovej kategórii je málo efektívny.
Ak by mali o Tebou navrhovaný model záujem účastníci, prosím, nech si priplatia štartovné, uhradia pobytové a ostatné náklady náklady sebe aj dozoru a možno budú mať aj peknú súťaž a najmä silné zážitky. Len sa obávam, že šach by asi nebol to hlavné, o čo by išlo. Asi by to bolo aj nefér voči ostatným členom SŠZ, ktorí sú dlhoročnými platiteľmi členského, aby na to prispievali.
wlk1977

Odoslaťod Martin Huba Pi Okt 23, 2015 2:09 pm

Tu nejde len o clenske ale aj o celkove dotacie statu... a co sa mna tyka mam vacsi problem s pokutnymi odmenami pre VV a spriaznene subjekty ako s podporou mladeznickeho sachu z clenskeho...

Ale to sa bavime dookola o filozofii SSZ. Konferencia vybrala amatersky smer s pokutnymi praktikami. Pockajme si na vysledok.
Obrázok používateľa
Martin Huba

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.