šachové úlohy

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: šachové úlohy

Odoslaťod Machník Ne Nov 01, 2015 11:33 am

Riešenie šachovej úlohy z 21.10. (podľa wlk1977 primitívny a nehodný námahy riešiteľa) je podľa mňa predsa len zaujímavý vzhľadom na figúrky, ktoré sa pri matovaní použijú. Riešenie utvrdzuje ten fakt, že na šachovnici môžeme mať aj viac tých istých figúr. Teda nielen toľko ako pri základnom postavení pri zahájení partie.
1.f8J typický tempový ťah, ktorý ale v tomto prípade zabezpečuje aj ochranu jazdca na poli e6.
Varianty sú potom nasledujúce: 1... Jc8 2.bxc8J 1... Jg8 2.Hxg8J 1... Jb hocikam 2.c8J 1... Jg hocikam 2.G8J
Pri riešení použijeme až štyroch bielych jazdcov. Fakt primitívne?

Zaujala ma ale charakteristika prvej trojťažky od Drahoša "núdzovka". Nepripojil definíciu tak som ju hľadal na internete a našiel som túto knihu. "Výkladový slovník pojmov kompozičného šachu". Vrelo ju odporúčam všetkým riešiteľom.
[url]http:neuron-ai.tuke.sk/machm/publications/kniha-sach.pdf[/url]
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Drahoš Ne Nov 01, 2015 1:19 pm

Veľmi rád spomínam na stredoškolské šachové hry, ktorých som sa pred viac ako 30 rokmi zúčastnil 3x. Pre tých, ktorí si na to nepamätajú, finále v Martine sa zúčastňovalo tuším 24 tímov, ktoré sa tam dostali z kvalifikácie. Každý tím pozostával zo 4-členného družstva, jednotlivca ( väčšinou najsilnejší hráč ) a jednotlivkyne. Okrem toho tam bola riešiteľská súťaž, ktorej sa mohol zúčastniť hociktorý člen tímu. Nás viedol profesor Sečkár, vtedy silný praktický hráč a šachový skladateľ najmä riešiteľsky náročných štúdií, niektoré mal myslím uverejnené aj v Albumoch FIDE.
Asi od 12-13 rokov som riešil problémy v Šachovom umení ( súčasť čs šachu ), Hlase ľudu, Pravde na nedeľu a pod. a pár vlastných skladieb som mal aj uverejnených, takže riešiteľ bol jasný.
Riešiteľskú súťaž som 2x vyhral a raz som bol druhý, lebo som stratil čas hľadaním vedľajšieho riešenia, ktoré tam ale nebolo, takže ma niekto predbehol.
Podarilo sa mi predstihnúť aj silného praktického hráča a už vtedy známeho šachového skladateľa Emila Klemaniča.

Chcem tým povedať, že SŠH boli vtedy významná súťaž, ktorej sa zúčastňovali poprední hráči z radov stredoškolákov a tí slabší sa mohli od nich učiť. Veľmi dôležité bolo samozrejme aj to, či na danej škole bol zanietený šachista-pedagóg, ktorý vedel dať tím dokopy a hlavne získať čo najviac študentov pre kráľovskú hru, z ktorých sa dalo potom vyberať. A to sa prof. Sečkárovi darilo. V tom čase existovala v Trenčíne mestská súťaž 4-členných družstiev, v ktorej malo gymnázium až 3 družstvá.
Škoda, že sa v organizovaní SŠH nepokračovalo..
Drahoš

Založený: Št Apr 24, 2008 2:20 pm

Odoslaťod wlk1977 Ne Nov 01, 2015 2:08 pm

Pán Machník, upodozrieval som Vás so zle zadanej úlohy, ale zrejme som si ju len ja zle postavil, lebo namiesto jazdcov na e6 a f6 som mal pešiakov. V tom prípade je riešenie naozaj primitívne, napr. 1.f8D Kxe6 2. De8#. Pri jazdcoch je to iná káva, trojťažka je pekná a riešenie jediné, úloha má svoj obsah.
Čo sa týka SŠH, ako som písal, formát súťaže môže byť ľubovoľný, za športovo technickú časť aj tak zodpovedá SŠZ.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod yuri Ne Nov 01, 2015 4:02 pm

Martin: paci sa mi ako o svojom udajnom naroku za proviziu z pozicky FIDE oznacujes za pokutnu odmenu. konecne sa nazor na tento narok zacina zjednocovat, a to je pozitivne...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Machník Ne Nov 15, 2015 3:25 pm

Nedá mi aby som nespomenul riešiteľskú súťaž, ktorá bola organizovaná pánom Bálintom riaditeľom súťaže 4B1.
Súťaž bola organizovaná pre hráčov 4. ligy nitrianskeho kraja.
Ak si otvoríte archív súťaže 4B1, ročník 2008/09, môžete si v jednotlivých spravodajoch úlohy, spôsob bodovania a aj vyhodnotenie prečítať.
Kto ho vie prečo sa v tejto tréningovej aktivite v ďalších ročníkoch už nepokračovalo?
Machník

Odoslaťod Machník Ne Nov 29, 2015 3:33 pm

V šachovom týdeníku 2015-47 sú zverejnené niektoré šachové úlohy slovenských a českých autorov z Albumu FIDE 2007-2009.
V článku je spomenutá technika výberu úloh pomocou bodového hodnotenia. Traja rozhodcovia udeľujú body od 0 do 4.
Na zaradenie do albumu je potrebné získať 10 bodov.
Kniha sa dá objednať za 45,- € na adrese peter.gvozdjak@gmail.com
Machník

Odoslaťod Machník Pi Dec 04, 2015 7:32 pm

A máme tu nový typ šachových úloh.
Na hlavnej stránke SŠZ nájdeme príspevok "bavimesasachom". Na adresu autorov posielam len plusové hodnotenie.
Ešte keby tak pri zadávaní diagramov doplnili aj poradové číslo (alebo dátum), či sa má hľadať riešenie za bieleho alebo za čierneho a koľko ťahová je aktuálna úloha tak by som ich aktivitu hodnotil na plus s hviezdičkou.
Bodové hodnotenie je dobré i keď to tretie pomocné hodnotenie je na zváženie. Možno toto nieje problém cez instagram a mobil, ale cez počítač sa my tieto problémy ukazujú markantne.
Zapojil som sa, pretože nebolo stanovené pre akú vekovú kategóriu je súťaž vytvorená.
Machník

Odoslaťod Machník Po Jan 04, 2016 12:04 pm

Veľká gratulácia účastníkom a tvorcovi tejto súťaže.
Skutočne som sa dobre zabavil. Keďže som sa nepripájal cez instagram, ako bolo doporučené, tak som mal oproti ostatným sťaženejšie podmienky. Nevedel som či mám riešiť za biele alebo čierne figúrky a ani koľko ťahová je daná úloha. Boli tam dokonca aj chytáky. Raz som poslal chybné riešenie a raz žiadne (chyták ?). Stratil som 9 bodov. Dvakrát štyri chápem, ten deviaty nie.
Žiadal som o riešenia všetkých úloh. Nedostal som ich, vraj autor súťaže ich sám nemá. Má ale nejaký záhadný vyhodnocovací automata systém, ktoré má ale chránené cez knoww-howw.
Nuž darmo Bratislava je Bratislava s vidiekom sa nedelí o moderné technológie. Asi nie sme jedna rodina.

Pre zaujímavosť pripájam úlohu s ktorou som si neporadil. (Dúfam, že som neporušil práva autora :oops: )
Bratislavská šachová akadémie adventská súťaž 1.12.2015.24.12.2015
8.12.2015 mat ? ťahom.
Postavenie figúr :
- biely: Kg2, Vd6, Vf1, Jc6 peš.: - (4)
- čierny: Kh4, Ve3, Ve4, Jg5 peš.: f5 (5)
Pomôže niekto s riešením?
Machník

Odoslaťod LuboChess Po Jan 04, 2016 1:29 pm

Ja som s vtipom napísal Mishikovi, že po zistení, že všetky 3 výherné šachové knižky už mám stratil som motiváciu riešiť adventné úlohy :D , i keď Mishik mi následne ponúkol extra motivačnú cenu, nepomohlo to :mrgreen:, ale inak pekná súťaž. P.S. pre p. Machníka tu úlohu zložil Lev Kajev a bola publikovaná v sovietskom časopise "64" v r. 1932 a riešenie je: 1.Jf5+ exf5 2.Vh6+ Kg4 3.Je5+ Vxe5 4. Vf4+ Kxf4 5.Vh4 mat.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Machník Po Jan 04, 2016 3:03 pm

Vďaka za riešenie.
Takže pôvodná úloha mala riešenie na 5 ťahov v adventskej súťaži (ak začnem od 2.ťahu) na 4 ťahy. Je to veľmi pekná kombinácia s obeťami, s odlákaním a prilákaním.
Machník

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.