šachové úlohy

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Re: šachové úlohy

Odoslaťod Martin Huba Ut Jan 05, 2016 11:42 am

pekné úlohy. Ja vám dám jednu jednoduchú nešachovú úlohu, ktorá by mala zabrať len pár minút...

4 ľudia majú prejsť cez tunel. Idú rôznymi rýchlosťami, 1,2, 4 a 5 minút im trvá každému prejsť cez daný tunel. Môžu ísť maximálne dvaja a musia mať baterku. Jediná baterka čo majú vydrží len 12 minút...

???
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Machník Ut Jan 05, 2016 10:07 pm

Google nájde všetko!
Jedna rodinka sa chce dostať na druhú stranu tunela.
Tato prejde tunel za 1 minútu, mama za 2 minúty, syn za 4 a dcéra za 5 minút. Cez úzky tunel bohužiaľ môžu naraz prejsť maximálne dvaja pričom sa pohybujú rýchlosťou toho pomalšieho.
Môžu všetci prejsť na druhú stranu, ak majú len jednu baterku, ktorá vydrží svietiť len 12 minút a všetci trpia tmofóbiou (strachom zo tmy), takže si musia celou cestou svietiť?

Riešenie.
Najskôr prejde tato s mamou – 2 minúty. Potom sa tato vráti (+1) – 3 minúty, idú deti (+5) – 8 minút. Mama sa vráti pre tata (+2) – 10 minút, obaja prejdu na druhú stranu (+2) – 12 minút! :-)
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Martin Huba Po Jan 11, 2016 10:27 am

presne tak pán Machník, rabi Google má za jedna :-)

mám ešte jednu úlohu na pobavenie začiatkom týždňa:

Predvčerom som mal 25 rokov a na budúci rok budem mať 28. Ako je to možné?

Pekný a úspešný nový týždeň prajem
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod marek Po Jan 11, 2016 10:39 am

aj bez googla :-D

máš narodeniny 31.12.
v čase úlohy je 1.1
30.12 máš 25
31,12 máš 26
tento rok 31.12 máš 27
a nasledujúci budeš mať 28

:-D
marek

Založený: So Jan 02, 2010 4:22 pm

Odoslaťod Martin Huba Po Jan 11, 2016 10:47 am

presne tak bravó!

mne dal túto úlohu jeden kamoš po tom ako sme hrali basket a sedeli s partiou v krčme, ja pri svojej kofole, a pravdu povediac som na to hneď neprišiel, stále ma mátalo že musí mať narodky 25. potom pred spaním ma to napadlo a spokojne som zalomil :-)
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Machník Po Mar 14, 2016 9:23 pm

Dávam do pozornosti všetkým, ktorý radi riešia šachové úlohy.

Bratislavská šachová akadémia odštartovala novú riešiteľskú súťaž, ktorá sa má skončiť až koncom roka pod názvom Trochu iný šach.
Úvodný článok hľadajte na stránke SŠZ v spravodajstve.
Teraz, okrem všeobecne známej klasiky, sa pod vedením Tomáša Pietla, medzinárodného majstra v riešení, držiteľa striebornej juniorskej medaily z majstrovstiev sveta a dvojnásobného majstra Slovenska v hlavnej kategórii, môžeme pozrieť aj do teórie postupov riešenia.
Prvé články sú veľmi sľubné. Po úvode dňa 14.3.2016 bola zverejnená aj prvá lekcia.
Myslím si, že je najvyšší čas zapojiť sa. Tak neváhajte.
Cena je síce len jedna a to knižná ale to nevadí. Podstatne väčšia a neoceniteľná bude hodnota vedomostí, ktoré dúfam cez články získame.

Ps.
Toto som nenapísal ako reklamu. Je to môj hold novinke, ktorá vo svete šachu vznikla.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Predchádzajúca

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.