www.sachovytrening.sk

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

www.sachovytrening.sk

Odoslaťod romkoh St Mar 03, 2010 11:03 am

Cieľom Tréningového centra šachu je pomôcť hráčom v čo najkratšom čase dosiahnuť výkonnosť okolo 2250 Elo bodov. Tento cieľ vám chceme pomôcť dosiahnuť pomocou špeciálneho programu, ktorý bol naprogramovaný pre tento účel.
Základnou podmienkou je, aby hráč ovládal pravidlá šachu a mal prístup na internet. Na začiatku sa každému hráčovi pridelí jeho osobný tréningový koeficient / ELO rating /. Tento hráč získa priradením jeho osobného Elo koeficientu ako základ tréningového koeficientu. Ak žiadny ELO koeficient nemá, priradí sa mu základný ELO koeficient 1350 bodov. Program potom vyberá pre hráča pozície na riešenie, podľa úrovne jeho hry. Pozície sú špeciálne vyberané a každá má určenú svoju obtiažnosť. Ako sa hráč zlepšuje, dostáva na riešenie stále ťažšie pozície. V prípade, že sú pozície príliš ťažké, zníži sa tréningový koeficient hráča a program mu prideľuje ľahšie pozície. Tréning je rozdelený na tieto oblasti :

-Taktika
- riešenie pozícií
- test operatívnej pamäte
- stres manažment
-Stratégia
- riešenie pozícií
- hodnotenie pozícií
- stres manažment
-Koncovky
-Otvorenia

Program každému hráčovi vypočítava jeho tréningový Elo koeficient. Okrem toho má hráč prehľad koľko pozícii riešil a s akým výsledkom. Databáza obsahuje niekoľko tisíc pozícií z každej oblasti. Tréning je vhodný najmä pre hráčov s výkonnosťou od 1350 do 2200 Elo bodov.
romkoh

Založený: Ne Mar 01, 2009 4:48 pm

Re: www.sachovytrening.sk

Odoslaťod igi St Mar 03, 2010 3:07 pm

Na chvilu som sa prihlasil a riesil par uloh. Vyzera to dobre, je to funkcne, po grafickej stranke velmi pekne. Vidno za tym velky kus kvalitnej roboty. Sachove webaplikacie su u nas ojedinele (a nie tak davno zanikol v tomto ohlade asi najuspesnejsi web http://www.sachy.sk ), takze drzim palce, urcite sa este na stranku vratim ked bude cas.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod saat St Mar 03, 2010 7:03 pm

Ako sa dá zmeniť kategória úloh ? Vybral som si taktiku a chcel by som si pozrieť stratégiu.
    Nenašiel som tu Odhlásenie.
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Chovanec St Mar 03, 2010 8:06 pm

Program ešte nie je dokončený a teraz je spustená len testovacia verzia. v tejto verzii je len 1200 pozícií z taktiky. Obtiažnosť úloh je od 1350 do 1700. Predppoklad doplnenia úloh z taktiky do úrovne na elo 2000 je máj 2010. A až potom tam budeme dávať stratégiu a koncovky. Zatiaľ čakáme skôr na ohlasy, či sú z programom nejaké problémy. Definitívna verzia bude až koncom roku.
Chovanec

Založený: Št Okt 29, 2009 9:13 am

Odoslaťod saat Št Mar 04, 2010 8:03 am

Ak je program stále vo vývoji, tak si dovolím navrhnúť :

Zmeniť názov Ukážka na Riešenie
    Po návrate na Home ma to vždy odhlási ...
    Zobrazovať počet riešených a vyriešených úloh pre jednotlivé "sedenia"
    Pridať rebríček hráčov
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Chovanec Št Mar 04, 2010 8:43 am

Ďakujem za všetky podnety, ktoré pomôžu vylepšiť program. To čo je v menu o nás popísané je skôr budúcnosť ako súčastná realita. Chceme ale vyskúšať ako sa bude program správať, keď bude prihlásených viacej užívateľov. Rebríčky a ešte ďalšie motivačné prvky máme v pláne a už sa na nich robí. Plánuje sa prístup pre trénera, aby videl ako trénujú jeho hráči, rôzne štatistiky, ale to bude obsahovať až májová verzia.
Ešte raz ďakujem všetkým za každý dobrý nápad.
Chovanec

Odoslaťod Ondrej Danada Št Mar 04, 2010 9:13 am

Niekoľko pripomienok:
  1. Tab-index pri registrácii
    Každý skúsenejší používateľ sa po formulároch pohybuje tabulátorom miesto pomalého klikania myšou. Tab-indexy sú nastavené pre pohyb po riadkoch, avšak vzhľadom na rozloženie ovládacích prvkov je logickejšie postupovať po stĺpcoch.
  2. Klávesvová navigácia
    Bolo by dobré, keby sa dal odoslať formulár s menom a heslom aj stlačením klávesy enter.
  3. Zapamätaj heslo
    Mne osbne táto funkcia nechýba a zásadne ju nikdy nikde nevyužívam, ale väčšina radových užívateľov áno.
  4. Navigácia
    Navigácia sa mi zdá byť trochu ťažkopádna, nevedel som sa dostať po vyriešení diagramu do hlavného menu, aby som si vybral stratégiu, po kliknutí na home som sa musel znovu prihlasovať.
Neberte prosím môj príspevok ako kritiku, ale ako návrhy na vylepšenie.

Ja tiež prevádzkujem riešiteľskú súťaž (riešenie diagramov) takisto v testovacom režime (4000 diagramov). Adresa je http://chess.danadaipa.com/?page=rsstable. Registruje sa cez fórum.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Chovanec Št Mar 04, 2010 11:55 am

Super! To sme potrebovali vedieť. Niektoré veci už riešime iné sme si poznačili do zoznamu úloh.
Chovanec

Odoslaťod Dave Pi Mar 05, 2010 9:30 am

Dobrý den,
před chvíli jsem se zaregistroval, i když je to zatím demoverze, tak to vypadá velice dobře! Vyřešil jsem pár diagramů na taktiku a všiml jsem si menšího zádrhelu v pohybu s figurou. Po kliku na ni nebo při předčasném upuštění to hned hlásí nesprávný tah.
Dave

Založený: Pi Mar 05, 2010 9:24 am

Odoslaťod Chovanec Pi Mar 05, 2010 10:29 am

Zatiaľ program používa sprísnené pravidlo dotknuté hrané. Teda ak kliknete na figúru, musíte ňou potiahnuť. Ináč je to chyba, aj keď figúru vrátite na pôvodné miesto. Je to robené za účelom toho, aby si hráč ťah najskôr premyslel a až potom ťahal. Uvidíme ako sa to osvedčí.
Chovanec

Ďalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.