Vzdelávanie trénerov

Ako sa zlepšovať v šachu, metodiky, literatúra, softvér, ...

Vzdelávanie trénerov

Odoslaťod Horváth Mário Po Okt 13, 2008 6:06 pm

Dávam do pozornosti:
http://www.tfti.hu/en/icc/sports_and_sp ... ons/chess/

Zaujímalo by ma, kedy bude niečo podobné dostupné aj na Slovensku.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: Vzdelávanie trénerov

Odoslaťod Martin Huba Po Okt 13, 2008 7:10 pm

dúfam, že to nie je hudba ďalekej budúcnosti...slovenský šach ak má byť moderným fenoménom, sa musí stať "učiacou sa organizáciou" a nie "trhacím kalendárom"... je nevyhnutný systém vzdelávania šachových trénerov, manažérov, fundraiserov, a "taký detail", hráčov...a to nielen škôlkárov a žiakov.....ale aj perspektívnu mládež a dospelákov (spľňajúcich určité kritériá ;) ). Sú na to splnené dva dôležité predpoklady: 1. slovenský šach napriek finančnej podvýžive nie je zadĺžený, 2. vie pokrývať základné funkcie nutné na fungovanie a čo je dôležité 3. existuje určitý organizačný základ, na ktorom po modifikácii je možné stavať.

However :oops: , je tu niekoľko otáznikov :?: :?: :?: :?:

Chceme VOBEC na Slovensku seriózny vzdelávací šachový systém :?:
Dokážeme tento systém SKUTOČNE presadiť voči individuálnym záujmom hráčov a klubov, detí a ich rodičov, a šachových trénerov :?:
Budeme ochotní (spomenutí v predchádzajúcom riadku) NAOZAJ prispieť finančne aj na systém, nielen na "seba" :?:

A nakoniec to NAJPODSTATNEJŠIE: ako bude tento systém vyzerať, a po akom období ho budeme hodnotiť a inovovať :?:

pekný večer,

"Veľký" analytik slovenského šachu :D (postavil som sa pred chvíľou na váhu...naozaj už ale naozaj...idem chudnúť :oops: )

P.S. na margo zaujímavého vzdelávacieho programu v Maďarsku....je tu nejaký smelý zajko, čo je ochotný zainvestovať pár tisíc euráčov do rozvoja svojich skvelých trénerov? ;) To je dlhodobá investícia...máme istotu, že perspektívni hráči nebudú skákať ako blšky z postele do postele? máme istotu, že tréneri si nebudú prihrievať vlastnú polievočku? máme istotu, že kluby nebudú lobovať na svoje tričko? AK NEBUDE SYSTÉM A PRAVIDLÁ HRY...dlhodobá investícia do šachu na slovenskej úrovni bude mať cenu kostry z tresky, čo je na islandskej mene... :(
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef Ut Okt 14, 2008 7:01 am

Pán Horváth : Odpoveď je jednoduchá - keď bude mať VV SŠZ dostatok disponibilných financii, len potom sa môže začať niečo v tomto smere konať.A bude mať vôbec niekdy toľko financii...? :o :evil:
Martin - z Vašich otázok je na mieste najmä tá o tom či vôbec chceme taký systém? My sme našli náhradný spôsob- licencie.
Je to síce systém drahší - zaručene rýchlejšie ale určite aj kratšie pôsobiaci.Načo trénovať vlastných ľudí, keď sa dá "nakúpiť" na danú súťaž hotových hráčov ;) :twisted:
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Wlk Ut Okt 14, 2008 7:03 am

Mario, ved do Budapesti to nie je az tak daleko... Takych lektorov dat dokopy, je myslim na slovenske pomery, este dlho neuskutocnitelne. Jazykova bariera, dotycni sa po slovensky kvoli nam ucit nebudu, nezostava nam len ucit sa anglicky. Odradza ma len ta cena. Navratnost takych nakladov je v nedohladne.
Stanislav Vlček
Wlk

Založený: Po Feb 11, 2008 3:17 pm

Zopar myslienok

Odoslaťod julko Ut Okt 14, 2008 8:10 am

Neda mi, aby som nenapisal par myslienok ohladne sachoveho rastu deti a prostredia okolo neho. Pisu sa tu nazory, z ktorych mam pocit, ze slovensky sach je na tom zle, ze nie su peniaze, atd. Vobec si nemyslim, ze sme na tom zle. Kde sa rodia najlepsi futbalisti? V Brazilii. Casto maju miesto lopty konzervu a o kopackach sa im sniva. Kde vyrastaju obvzlast dobri sportovci, samozrejme aj sachisti? V Rusku. V tychto krajinach je chudoba, avsak financna a nie duchovna. Su to silne narody, v ktorych sa silne individua prebijaju cez take problemy, ktore si mozno ani nevieme predstavit. Preco? Lebo chcu, chcu nieco dosiahnut, casto bieda ich naucila bojovat. Mozno to teraz vyzera, ze by som chcel u nas biedu.To samozrejme nie, len by som bol rad, keby sme si brali od nich v mnohych veciach priklad. Peniaze su potrebne pre rozvoj sachu, ale hlavne v mladeznickom sachu su aj ovela dolezitejsie veci. Treba zmenit zmyslanie, ak chceme prerazit. Treba dosiahnut, aby deti zacali na sebe makat. Ani "tisic" sustredeni nevie nahradit, samostatnu a systematicku pracu sachistu. K tomu treba nasich nadejnych sachistov viest. Nemozeme ocakavat, ze na sustredeniach vychovame spickovych hracov, sustredenia a hromadne treningy by mali byt zamerane hlavne na udanie spravneho smeru pre sachistu (ak to tak je na sustredeniach-potom super). Gro musi urobit jedinec, ak chce prerazit v europskych a svetovych meradlach. Znovu by som spomenul extrem ako motivaciu, zoberme si priklad Bobbyho, ktory na sebe makal a bol individualista. Bojim sa toho, ze nasi mladi borci budu, alebo maju pocit, ze trenuju dost; ved si povedia, chodim na sustredenia, chodim na tabory, trenujem s tym a tym atd. Je to super, ale na prerazenie do sveta to zial nestaci. Potrebujeme aj tahunov, ktori potiahnu prikladom ostatnych. A na pochopenie tohto netreba vela, na indiviadualny trening netreba vela financii, ved v dnesnej dobe su krasne partie online na nete, knizky su dostupne. Chce to chciet:). Problemom je u deti podla mna aj elo. Statistiky, porovnavania, strach zo straty ela. Toto vsetko koluje v hlavach nasich mladych sachistov. Boja sa hrat, aby neprisli o bodiky a casto su na vine ich rodicia a doprovod, ktori medzi sebou sutazia a ich boj si odnasaju deti. Minule sa mi do usi dostal nazor, po ktorom som skoro "skolaboval:)". Vraj XY (samozrejme ide o mladeho sachistu) sa nemal zucasnit na turnaji YX, lebo to nebolo vyhodne z pohladu ela, a pod. Elo je u deti druho-treto-desiato-rade, neplnte im prosim hlavy starostami o elo, nato sa treba vykaslat. Treba mat radost z hry, treba sa naucit bojovat do holych kralov a elo sa dostavi. A nebudme nedockavi, casto sa uspechy dostavia neskor akoby sme cakali. Preto, prosim rodicov a vsetkych, ktori sa ani zdaleka nerozumeju sachu tak ako treneri (okrem samozvanych trenerov), aby respektovali slova skusenych trenerov aj ked sa dostavia ciastkove neuspechy. Doprovod nech sa stara o pohodu dietata na turnaji, aby sa tesilo z hry, aby malo chut hrat. Mal som moznost vidiet poriadok, ktory vladne napriklad v ruskom sachovom prostredi, tam ma trener slovo, ktore je respektovane. Co sa tyka financovania a podpory sachu, podla mna je dolezite si uvedomit, ze je potrebna aj obeta. Obeta znamena podla mna, ze vlozim nieco do podpory dobrej veci a necakam nahradu, nepocitam s navratnostou. Avsak v konecnom dosledku je obeta-usilie bohato odmenene. Podla mna obeta posuva naozaj veci dopredu. A nebyt obetavej prace mnohych rodicov, trenerov a funkcionarov, by sme neboli v slovenskom sachu ani tam kde sme.
Chcel by som teda poprosit vsetkych, ktori sa podielaju na raste mladych sachistov, aby ich nestrasili elom a aby sa snazili ich priviest k indivudualnej praci, ak chceme, aby prerazili aj vo svete. A nech to nie je nutenou formou. A este ma napadla jenda vec na zaver a velmi dolezita. Ci sa nam to paci, alebo nie, musime si uvedomit, ze mnoho nasich hracov a casto aj mladych podlahlo pitiu. Je to smutne. Skusme sa nad tym zamysliet a hlavne dospeli, ved hravame spolocne openy s detmi a co casto vidia? Opilcov. Toto treba riesit, prosim nemavnine nad tym rukami.
Prajem Vam krasny den.
julko

Odoslaťod Tomáš Perička Ut Okt 14, 2008 9:30 am

To Julko
Ja trochu s mladezou pracujem a s tvojim nazorom suhlasim.
Ale mam jednu otazku: Ako chces mladez motivovat aby sa sachu venovala hlavne doma?
Sustredenia raz do mesiaca urcite nestacia, ani treningy raz za tyzden.
Treba systematicky s mladezou pracovat a mladez musi systematicky a pravidelne pracovat na sebe.
Inak sa vysledky nadostavia.
Tomáš Perička

Založený: Po Feb 25, 2008 5:28 pm

Odoslaťod julko julkovic Ut Okt 14, 2008 4:44 pm

Dosiahnut individulanu pracu nie je lahke, inak by bol kazdy spickovy sachista, ale sposobov je dost a je to ulohou trenerov a rodicov.Oriesok je to tvrdy. Jednou z moznosti je spravne nabudenie sachistu, velmi dolezite su rozhovory. Dalej sa to da zadavanim a pripadne postupnym zvysovanim domacich uloh. Dalej prikladom, ak hrac vidi od inych silnejsich hracov ako makaju je to super a moze ho to nabudit (staci ak sa v klube spomenie, ze xy trenuje tolko a tolko hodin; mna by to motivovalo; kladol by som si otazky; ja to nezvladnem? preco to tiez nerobim?:) ). Dalej analyzy po ligovych partiach-mladi sachisti by mali vyhladavat silnejsich-skusenejsich kolegov, aby si s nimi presli partiu,aj preto je dolezite, aby bolo povinne pre mladez hrat v najvyssich sutaziach muzov (to im pomoze v domacich analyzach, hlavne sa ich trosku naucia robit; na individualnych treningoch si potom mozu prejst vlastne analyzy so skusenym trenerom). No a pocas pisania tychto riadkov ma napadla uzasna vec:). Nemohol by sa na slovensku rozbehnut projekt s nazvom napr. "Online analyzy a treningy". Ako som uz spomenul v predoslom clanku o kvalitne online partie nie je nudza. Zastresene by to bolo so zopar renovovanymi sachistami, ktori by za nejaky symbolicky financny prispevok (myslim si, ze by nemusel byt velky, ved prinasat obety je krasne-hlavne ak ide o rozvoj mladeze) poskytovali odpovede na otazky mladych sachistov. Bola by to spolocna analyza aktualnej partie so skusenym sachistom. Nieco podobne sa deje na playchesse-e (tam su tiez sukromne miestnosti s roznymi temami). Komentovat live tahy Kramnika, ci Ananda, ci Cukyho:), ci Levoniana:), ci Morozka:), ved to je spica:). Vzit sa do partie skumat moznosti, prepocitavat s borcami so svetovej elity:), to je parada:). Co vy nato?
julko julkovic

Založený: Ne Apr 06, 2008 7:27 pm

Odoslaťod Jozef Ut Okt 14, 2008 5:59 pm

Julko a Julko Julkovič je zrejme ta istá osoba,že? Koľko máš rokov a koľko deti trénuješ a kde? Môžeš odpovedať na túotázku.Snáď to nie je prísne tajné?
Jozef

Odoslaťod Hosť Ut Okt 14, 2008 7:39 pm

Asi nie je dôležité, koľko má Julko rokov a koľko detí trénuje. Myslím, že ide naozaj po podstate veci. Jeho myšlienky sú dobré.
Hosť

Odoslaťod Jozef Ut Okt 14, 2008 9:02 pm

To Host: Možno je to dôležité- totiž čo poznám ľudí, ktorí pracujú s deťmi (či už ako organizační pracovníci alebo tréneri) tak pre drvivú väčšinu to čo písal Julko nie je nič nové.Áno sú aj takí, ktorí idú za elom , bodmi pre ktorých sa počíta len výhra , ale väčšinov sú to rodičia. Preto som sa pýtal lebo Julkove vety sa mi zdajú dosť vyteoretizované. Napríklad viete si predstaviť analýzu partie v guľometnej paľbe a rýchlosti ním uvedených šach. osobnosti a chápaniu 8 ročného žiaka cez net? Odpoveď na Tomášovu otázku je hodne náročná a nedá sa odbaviť vetou,že na to je veľa spôsobov. Dôležitú úlohu hrajú tréneri, ale ešte možno väčšiu rodičia, ktorí vytvárajú žiakovi podmienky.Veď zoberte si Chrisa, Veroniku a aj jej brata V Viktora, Vikiho Haringa,Jerguša Pecháča zo Žiliny a aj ďaľších, ktorých výkonnosť sa rozvíja v úzkej spolupráci s rodičmi alebo pod ich priamym vedením. Tam je základ každodenného tréningu .Tam je to poriešené, ale čo deti, ktorých rodičia o šach nemajú záujem.Tam je to už ťažšie, že Tomáš? Julko posúva do úzadia skupinové tréningy - všetko závisí od úrovne žiaka a začiatky v našich podmienkach sú spravidla na úrovni skupiny.Práve vybrať zo skupiny vyčnievajúceho hráča a posunúť ho medzi kvalitnejších je dôležitý moment jednak pre neho, ale aj pre tých, ktorí sú slabší a ostávajú vo väčšej skupine ďalej.Moja skúsenosť hovorí,že taký hráč nechtiac skupine slabších škodí.Toto sú veci asi na fórum dosť náročné.Neviem čo pán Host je spokojný s vysvetlením prečo som sa to Julka pýtal a ja verím,že Julko odpovie.
Jozef

Ďalšia

Naspäť na Tréning

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.